Dasha: Cena Thálie mi život nijak nezměnila, Amerika mě nezlákala
Dáma, která prožila část svého uměleckého života po boku Karla Gotta jako vokalistka. „Byla to nejlepší škola v tomto oboru. Měla jsem dvacetiletou praxi u toho nejzkušenějšího u nás,“ pochvaluje si Dasha.
V roce 1996 se Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, stala vítězkou soutěžního festivalu pro mladé zpěváky Zlíntalent. Díky této soutěži zamířila do Prahy, udělala přijímací zkoušky na pražskou konzervatoř a její profesorka zpěvu Lída Nopová jí nabídla zpívat jako vokalistka s Karlem Gottem. O dva roky později s ním jela německé turné a stala se stálou členkou jeho orchestru.
Spolupráce s Karlem Gottem a Helenou Vondráčkovou
Nejhlubší vzpomínka na Karla Gotta, která se Dashe vybaví, je lidskost a laskavost. „Karel byl citlivý člověk, empatický, žádný náfuka, a klidně mohl být. Byl velmi příjemný a pracovitý.“
Během dvacetiletého působení u Karla Gotta si s Mistrem vybudovali osobně-pracovní vztah. „On se vždycky zajímal o moji práci. V roce 2003 jsem měla absolventský koncert a on na něj opravdu dorazil. To mně udělalo obrovskou radost,“ vzpomíná Dasha. „A když jsem v Divadle Hybernia uspořádala svůj první koncert, Karla jsem pozvala, ale byl zrovna po chemoterapii, přesto na moji koncertní premiéru skutečně přišel. Nikdo o něm však nesměl vědět.“
Jako vokalistka spolupracovala také s Helenou Vondráčkovou. „Obdivuju ji. Podle mě je nedoceněná. Spolupráce s Helenou byla větší makačka. Bylo tam hodně rytmických písní, takže kostým jsem vždy propotila. Inspirací od obou je mi nesmírná pracovitost.“
Studium v Berklee
V roce 2005 odjela studovat zpěv na prestižní školu Berklee College of Music do amerického Bostonu. Největší rozdíl oproti českým uměleckým školám viděla v praxi. „Vše jsme si museli připravovat sami, od not, výběru skladby až po interpretaci.“
Zároveň přiznává, že kvůli obrovské konkurenci jsou u všech obrovské ambice. Ona sama tak ambiciózní není. Ačkoli si ji do kapely jako vokalistku vybrala písničkářka Anita Baker, vrátila se do Čech k pracovním plánům s Karlem Gottem. Amerika ji nezlákala a nezláká. „Chci zůstat tady, mám tu rodinu, dceru Žofii a partnera Ondru.“
Držitelka Thálie 2010
Dasha dlouho patřila mezi nejobsazovanější muzikálové zpěvačky a herečky. „Nejradši vzpomínám na můj první muzikál Janka Ledeckého Hamlet, muzikálové zpracování Aidy, Carmen a na rockovou operu Jesus Christ Superstar.“ Za roli Máří Magdaleny získala Cenu Thálie za rok 2010. „Velmi mě to potěšilo, je to zhodnocení práce, ale život mi to nijak nezměnilo. Byla to jedna etapa, kdy jsem se víc věnovala muzikálům, v poslední době už to byly spíš koncerty. Vybírám si muzikanty, chci živý orchestr.“
Na koncertních pódiích můžete Dashu vidět v doprovodu big bandů a často vystupuje se symfonickými orchestry. V současné době jí vyšla nová deska s názvem Dasha Symphony, kde vsadila na osvědčený světový repertoár. A jak říká: „Párkrát do roka se povede mít koncerty s vážnohudebními hráči. Tahle fúze mě neskutečně baví.“
Jakou výhradu měl Xaver k její nové desce? Nad kterým zpěvákem se s moderátorem neshodli? Co připravuje do budoucna a jaký má vztah k jazzu, se dozvíte v audiozáznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.