Děti v bunkrech. Army camp táborníky baví i vzdělává
Podsadové stany, polní kuchyně, vojenský hangár jako jídelna - standardní vybavení stanového tábora. Děti na jednom takovém v Králíkách na Orlickoústecku ale mají ještě něco navíc. Jejich táboru dělají totiž kulisy opravené bunkry prvorepublikového příhraničního opevnění.
„Skutečně to není jen o army a o tom, že bychom si hráli na vojáky, je to o kontaktu s přírodou, o hrách a o tom, co zažije spousta dětí během léta na různých táborech,“ přibližuje osmidenní program tábora hlavní vedoucí Petr Čuma.
Army camp je o fyzické připravenosti, ale také o historii. „Nechceme děti pouze honit po bunkrech, ale chceme, když už ty objekty navštěvují, tak aby měly ponětí o historických souvislostech,“ vysvětluje Petr Čuma.
Děti si staví stany, jídelnu nebo pomáhají s přípravou jídla v kuchyni. „My jsme si říkali, že bude užitečné, když uvidí, jak tábor vyrůstá a že se ty věci samy od sebe nedějí. To je součást celého konceptu,“ doplňuje.
Pro mnoho dětí ve věku 7 – 12 let, pro které je tábor v Králíkách určen, je to často poprvé, kdy jsou bez rodičů. Je to týden, během kterého se musí starat samy o sebe, pomoci s vařením v táborové kuchyni nebo se poprvé ve svém životě objeví samy v noci v lese.
Army camp se letos koná potřetí, ale teprve podruhé je to v bezprostřední blízkosti příhraničního opevnění.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Liberecký kraj: bohaté centrum táhne zaostávající periferie. Navzdory železnici jak za císaře pána
-
Stavbě miliardového sarkofágu přes hořící haldu stále chybí razítka. Diamo musí dopracovat dokumentaci
-
Stanjura: Máme šest nástrojů na snížení dotací podporovaných zdrojů. Budou to desítky miliard dolů
-
Náhradní mateřství je na vzestupu, ale pořád ne legální. Známe příběhy žen, které to riskly