Dítě není poštovní balík. Pokud můžete, nestěhujte ho

7. prosinec 2017

Život se s nikým nemazlí a mnohdy překvapí. Žijete-li v manželství, nebo takzvaně na psí knížku, oboje má své výhody i nevýhody.

Pokud jsme v partnerském vztahu, je třeba o něj stále pečovat. Jakmile mají spolu partneři děti, o to smutnější je, když to nevyjde. Přesto mohou být dobrými rodiči i po rozchodu.

Střídavá péče je jedním z ideálních řešení, pokud je tedy dobře pochopena. „Někdy mám pocit, že jediný, kdo má problém, je dítě, které s batohem lítá týden co týden z bytu do bytu. Je důležité, aby mělo klid a aby byl zachován vztah s matkou i otcem, pokud jsou rodičovsky schopní. Chcete-li, aby to fungovalo, nechte ratolest bydlet stále ve stejném bytě. Klidně do koupelny pověste dva župany, v pokojíčku nechte vše při starém,“ doporučuje doktorka psychologie Lidmila Pekařová.

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží

Chlapec, dítě, kluk

Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.

Teď už jen stačí udržet model, podle kterého v bytě týden žije táta a týden máma. Jako by byli na služební cestě. Nesmí chybět dohoda o úklidu, pravidelných platbách a dalších věcech, které si partneři podle potřeb nastaví.

V Česku však stále převažuje opačný model, kdy si rodiče v klidu žijí ve svém, hlavně matky, které se nechtějí hnout z domu, a dítě neustále pendluje z místa na místo. Podle Pekařové matky často uzurpují vztah dítěte s otcem, aby ho vidělo co nejméně.

„Hlavně chlapci potřebují i mužský vzor, ale pokud muž nesedí do představ maminky, i přesto, že je výborným otcem, je to velký problém.“

Ideální je mít všechno spravedlivě rozdělené

Myslete i na prázdniny, dovolené a sváteční dny. Třeba letní prázdniny si rozdělte napůl.  „Obrovskou radost mně udělalo, když se ve dveřích poradny objevil  klidně rozvedený pár a chtěl poradit, jestli můžou štědrý den udělat jako bývalá rodina. Oba se mně zdáli v rodičovském postoji skvělí, a tak jsem řekla ano. Svátky prožili naprosto v klidu, i když oba měli už nové partnery,“ říká doktorka.

Nedržte vztah kvůli dětem za každou cenu

Nedělejte dětem sluhy, varuje Lidmila Pekařová

rodina, procházka, západ slunce

S výchovou dětí jsou stále větší problémy. Bezradně se díváme na naše potomky a ptáme se sami sebe, kde jsme udělali chybu. Jak je možné, že naši prarodiče to zvládali s přehledem?

Jestli se ve vztahu neshodujete úplně ve všech parametrech, tedy nemůžete říct, že jste šťastní, nelámejte to přes koleno a jděte od sebe. Děti nepotřebují slyšet každodenní hádky, ale chtějí, a měly by mít klid. „Když jsou děti odrostlejší a máma s tátou jsou skvělými rodiči, kteří chápou svoji funkci, jedna možnost tady je. Muž a žena mohou krizi překonat třeba vedlejším vztahem, který každý z nich udržuje,“ říká z praxe Lidmila Pekařová. Všichni tak zůstávají ve společné domácnosti dál.

autor: Věra Říhová
Spustit audio