Jak zbavit chalupu vlhkosti? Dostupným řešením je tepelně izolační omítka

19. listopad 2024

Téma sanace vlhkého zdiva je teď velmi aktuální, a to nejen kvůli nedávným povodním. Lidé se vracejí k chalupaření a právě starší rekreační objekty se s vlhkostí potýkají velmi často. Jak se tedy zbavit vlhkosti a plísní a užít si příjemný pobyt a odpočinek na chalupě?

Podle odborníka ze společnosti Saint-Gobain Miloše Hutníka není dobré přijet po měsíci na chalupu a hned ji vytopit na třicet stupňů. To je špatný postup, který způsobí vnitřní kondenzaci.

„Vnitřní kondenzace je velmi častá právě u rekreačních objektů, které nejsou stále obývány. Vlivem prochladnutí stavby a následným rozdílem okolní teploty vzniká na povrchu omítky tzv. kondenzát. Ten je ideálním prostředím pro růst plísní. Typickým příkladem je, když majitel chalupy přijede v zimě do vymrzlé chalupy a následným zatopením prudce ohřeje vzduch v objektu. Omítka pak utrpí teplotní šok a kondenzát je na světě,“ vysvětluje Miloš Hutník.

Zateplení je dražší varianta

Nabízí se několik možností, jak vlhkost eliminovat. Jednou z možností je objekt dodatečně zateplit a temperovat na přijatelnou hodnotu. Toto řešení je však z ekonomického hlediska celkem náročné.

Další možností je použití vnitřních omítek s tzv. přidanou hodnotou, tedy omítek, které jsou buď tepelně izolační, nebo existuje speciální protiplísňová sanační omítka, která je schopna odolávat plísním. Další možností je použití hliněné klima-regulační omítky, která je schopna, jak už název napovídá, regulovat vnitřní klima objektu. Při zvýšené tvorbě vlhkosti na povrchu ji do sebe absorbuje a při snížení relativní vlhkosti v objektu ji zase uvolňuje zpět,“ přidává své zkušenosti odborník Hutník.

Co byste neměli zanedbat při úklidu domu po povodni? Poslechněte si více v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související