Dítě, zvíře, zapalovač, lahev s vodou. Nezapomeňte je v horku v autě, varují hasiči
Zapomenutý zapalovač nebo jen láhev s vodou může být v tomto tropickém počasí nebezpečná. Pokud je necháte v horkem rozpáleném autě, můžou být příčinou požár. V současných vedrech dosahuje totiž teplota ve vozidle zaparkovaném na slunci přes 50 stupňů celsia a na palubní desce i 70 stupňů. Potvrzují to pardubičtí hasiči, s tím, že výjezdy k hořícím autům jsou stále častější.
„Na palubní desce nenecháváme zapalovače, hořlavé látky a lahve s vodou,“ vyjmenovává Miroslav Polák z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebezpečné předměty, které můžou způsobit vznícení auta v horkých letních dnech.
Když je z lahve lupa
Láhev, i když je v ní tekutina, požár neuhasí, naopak, funguje totiž jako lupa. „Teploty na palubní desce jsou na sluníčku schopné vyšplhat a na 70 stupňů. Ve chvíli, kdy tam necháte lahev s vodou, dochází k funkci lupy a ke vznícení.“
Pardubičtí hasiči potvrzují, že vyjíždějí k hořícím osobním i nákladním autům stále častěji. Letos to bylo už víc než 80 případů. Podle Miroslava Poláka pomůže mít po ruce hasicí přístroj. „Můžete tak pomoci sobě nebo i druhým, kterým vznikne požár na vozidle. Vozidlo, když začne hořet, tak to je 7-15 minut než celé shoří. S hasicím přístrojem jste schopni auto zachránit a požár uhasit v zárodku.“
Tropické počasí a lehkomyslní řidiči zaměstnávají také strážníky pardubické městské policie, kteří vyjíždějí k hlášením o dětech nebo zvířatech ponechaných v zaparkovaných rozpálených autech. Ředitel Jan Halda vzpomíná i na případ, kdy byly v ohrožené tři malé děti. „Nezodpovědní rodiče nechali tři malé děti v autě. Naštěstí děti už byly větší a byly schopné auto otevřít, takže jsme měli možnost se do vozidla dostat.“
Teplotní extrémy v autě
Pokud je venku 30 stupňů celsia, dosáhne teplota v autě zaparkovaném za několik desítek minut přes 50 stupňů. Malé děti v takovém vedru můžou zkolabovat už po 5 minutách.
A jak doplňuje primář geriatrie pardubické nemocnice Vojtěch Mezera, zdraví nebezpečná bývá i klimatizace. „Doporučuje se klimatizací nechladit příliš. Je nesmysl vychladit si auto na 20 stupňů a pak vystoupit ven do 35stupňového horka.“ Teplotní šok totiž může oslabovat imunitní systém a člověk je pak náchylnější k onemocnění.
Související
-
Jak dojet šťastně do cíle? Pravidla bezpečné jízdy
Láhev nebo zvíře v kabině vozu, jízda na okresních silnicích a s dítětem na zadním sedadle. To jsou nejčastější příčiny život ohrožujících dopravních nehod. Čeho se...
-
Noční můra veterinářů: pes v přehřátém autě
Nenechávejte své psy v autě na slunci. Ublížíte jim. Čekání na to, až si nakoupíte, by mohlo pro vašeho psa dopadnout tragicky. Psi se totiž nepotí, chladí se jen ...
-
Jak zchladit rozpálené město? V Pardubicích se přehřívá nádraží, Chrudimka chladí
Pardubice připravují strategii, jak se vypořádat s horkými dny. Město už má hotovou tepelnou mapu a do budoucna chce využívat zelených střech, fasád a zeleně obecně.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Je jich jako hub po dešti a mají výborný byznys.‘ Úřady brojí proti překupníkům dálničních známek
-
Nepřipravenost, neochota Ruska i Trumpův tlak na čas. Jednáním o míru na Ukrajině hrozí kolaps
-
Nové represe, strach z protestů a tváře opozice za mřížemi. Lukašenko chce být posedmé prezident
-
Přísaha, hymna, projev, a hlavně nezmrznout. Inaugurace jsou show, říká amerikanistka