Divadlo Paměti národa začne zkoušet i v Pardubicích. Novinku spustí na podzim
Nečekejte klasickou scénu a ostřílené herce. Představení mají hlavně propojit děti a dospívající s pamětníky přelomových událostí minulého století. Divadelní kroužky by se měly otevřít koncem září v pardubické Machoňově pasáži.
„Zájemců ve věku 11-16 let přibývá, ale pořád ještě jsou volná místa. Rozložíme je do dvou skupin. Čekat na ně bude 15 setkání a finální divadelní představení. Vystupovat můžou s papírem v ruce s napsaným textem. Jde totiž o dokumentární divadlo. Scénář připraví ve spolupráci s našimi lektory, výbornými divadelníky Tomášem Jirečkem a Františkem Kašpárkem,“ popisuje Tomáš Heller, ředitel východočeské Paměti národa.
Mezigenerační spojení
I tahle divadelní aktivita zapadá do snah Paměti národa dostat vzpomínky i mezi mladé lidi. „Nejdřív si z databáze vyberou svého pamětníka, seznámí se s ním a na základě toho s našimi lektory vytvoří divadelní představení, které pak sehrají na nějakém veřejném prostranství. Aktivita je vhodná pro všechny, nejsme žádní školometi. Divadelní kroužky mají sloužit pro zábavu, děti se tam mají po škole pobavit a nemusí přímo holdovat dějepisu a historii.“
Paměť národa představuje rozsáhlou sbírku vzpomínek pamětníků klíčových událostí 20. století. Spravuje ji Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů. Na východě Čech působí dva a půl roku. Podle Hellera se regionální centrála aktuálně přemísťuje z Hradce Králové do Pardubic.
Související
-
Co kostka, to příběh. Kameny zmizelých už budou mít i Pardubice
Lidově se jim říká štolprštajny. Přímo na ulicích nám v různých městech připomínají oběti druhé světové války, holocaustu a nacistického režimu.
-
Archeologové nahlížejí do minulosti Zámečku, zatím našli nábojnice či kostru koně
Rekonstrukce památníku Zámeček umožnila poprvé do historie místa, které neblaze proslulo popravami obyvatel Ležáků a dalších českých občanů, nahlédnout také archeologům.
-
Prokletou hrobku prý 500 let nikdo neotevřel. Vědci v Pardubicích vyvrací legendu
Vědci odhalili tajemství hrobky Vojtěcha z Pernštejna. Ta se nachází v pardubickém kostele svatého Bartoloměje a podle legendy ji nikdo kvůli prokletí 500 let neotevřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka