Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

18. září 2023

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

„Zatím nám to jde skvěle. Je to něco úžasného a jsem vděčná za mé psy, kteří jsou moc šikovní. Chodíme k dětem, tělesně postiženým nebo k hodně starým lidem. Navštěvuju třeba hospic v Chrudimi, teď jsme domluveni s Oblastní charitou Pardubice. Jezdím do mateřských školek. Tam je to ale zase úplně o něčem jiném,“ vysvětluje teprve dvacetiletá canisterapeutka, která si k osmiletému Maxovi pořídila ještě jednoho psího kluka do party. Je to její druhá border kolie a jmenuje se Loki.

Canisterapeutka Tereza Novotná se svou borderkou

„Když jsme v hospicu a klient si to přeje, tak dávám psa přímo do postele a on polohuje. Znamená to, že pes se jemně dotýká člověka a zahřívá ho. Musí být ale úplně v klidu, leží podél člověka a ten má možnost si ho hladit. Max to umí. A to moje štěně Loki je taky úžasně vnímavé. Teď se mi stalo, že pán k němu dokázal natáhnout ruku, se kterou už jinak pohnout nemohl. Bylo to pro mě něco nádherného,“ vypráví Tereza Novotná. V mateřské škole zase děti ocení předvádění různých triků, což dělají chytré border kolie s velkým potěšením.

Test odvahy a kázně

Aby pes mohl vykonávat canisterapii, musí složit zkoušky. Odborníci celý den pozorují a hodnotí psy a jejich majitele v různých situacích. Nejdůležitější je umět zůstat v klidu.

„Například jsme procházeli temnou chodbou a tam najednou proti nám vyšel pán s plachtou na hlavě. Pes by neměl zareagovat přehnaně. Neměl by začít štěkat nebo vrčet a podobně. A my jsme prošli. Max se sice lekl, zarazil se, ale zůstal stát, nezaútočil a byl v naprostém klidu,“ popisuje jednu ze zkoušek canisterapeutka z Markovic.

Jaké jsou klady a zápory border kolie? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související