Do kokpitu vede cesta přes pardubickou univerzitu. Proškolí i dopravní piloty

12. prosinec 2018

Dopravní fakulta Jana Pernera se dlouho držela při zemi. Čtvrtstoletí se zaměřovala hlavně na silnici a železnici. Nahoru se teď ale dere letectví.

Univerzita získala akreditaci a zahájila přípravu programů v oblasti letecké dopravy. „První studenty bychom mohli přijmout v akademickém roce 2020/2021,“ říká vedoucí oddělení letecké dopravy na Univerzitě Pardubice Vladimír Němec.

Zatím nabízejí studentům volitelné předměty týkající se letecké dopravy. „O tento druh studia je zájem ze strany studentů i ze strany průmyslu. Společnosti hlásí nedostatek pracovních sil celosvětově v řádu statisíců. Uplatnitelnost absolventů je tím pádem vysoká. Hledají se dopravní piloti, letoví dispečeři i letečtí technici.“

Studium na úvěr

Podle Němce je obor perspektivní. „Máme prostory, zázemí i vědecký potenciál. Dostali jsme oprávnění od Evropské agentury pro bezpečnost letectví k výcviku profesionálních pilotů až po úroveň dopravního pilota i oprávnění k výcviku a zkouškám leteckých techniků. Studenti opustí školu s vysokoškolským diplomem a s profesní licencí, která jim zabezpečí větší uplatnitelnost u zaměstnavatelů.“

Pardubické letiště dva měsíce stálo, přesto letos čeká 150 tisíc cestujících

Cestující těsně před odletem z Pardubic do Londýna

Dvouměsíční odstávka letového provozu připravila pardubické civilní letiště o některé klienty. Přesto bude letošní rok úspěšný, i díky novému terminálu se dařilo získat nové přepravce a z Pardubic tak v letní sezóně odletělo okolo 40 tisíc cestujících, to je o polovinu víc, než loni.

Pilotní průkaz na dopravní letadlo stojí i třeba kolem 800 tisíc korun. „Letecké školy nabízejí jako součást výcviku systém financování, kdy student uzavře s bankou smlouvu, a ta mu půjčí peníze na vzdělání. Až získá práci, začne úvěr splácet. Platové podmínky v letectví jsou obecně silně nadprůměrné, takže to pro tyto lidi pak není nepřekonatelná částka,“ myslí si Vladimír Němec.

Zajímavé taky je, že univerzita získala jednu stavebnici letadla. Studenti dostanou možnost, aby si ho sami sestavili, odzkoušeli a proletěli se s ním. Letectví v regionu má dlouholetou tradici už od dob Jana Kašpara. Navíc oblast východu Čech disponuje velmi hustou sítí letišť.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související