Do Starého Hradiště pěšky, na kole i na koni

22. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecký pohled na Staré Hradiště

Leží jen pár kilometrů od Pardubic a Kunětické Hory. Staré Hradiště s osadou Psinek a jeho části Brozany a Hradiště na Písku jsou tak ideálním místem pro pohodový rodinný výlet nebo cykloturistiku. Při tom můžete zapátrat po bohaté historii tohoto místa.

První písemné zmínky o Starém Hradišti, tehdy ještě Hradišti, jsou už ze 12. století. Bývala tam totiž středověká tvrz, kterou vlastnil Opatovický klášter. Ten ale stejně jako hradišťskou tvrz vyplenila a zničila v kraji řádící husitská vojska.

Po tvrzi už v obci není ani památky, připomíná ji jen o několik století později na základech tvrze postavená barokní sýpka. Je monumentální a viditelná z dalekého okolí a je také zapsaná na seznamu kulturních památek, kterých není v obcích mnoho. Například i místní věřící museli vždy chodit do kostela do vedlejších Kunětic.

Války obecně všechny části obce Staré Hradiště velmi poznamenaly. Jejich strategická poloha u Pardubic a na cestě z hradu Kunětická hora nebo z Hradce Králové bývala a asi stále je výhodou i prokletím. Dnes tam vede frekventovaná silnice a v minulosti těmito obcemi častokrát táhla nebo tam sídlila vojska.

V Hradišti na Písku mají na tuto dobu památku legendu o tzv. Červené studánce, kterou utrpení vojáků za francouzských válek prý zbarvilo krví. Bylo to pro vojáky důležité místo, zdroj kvalitní vody, a proto je označena i na starých vojenských mapách. A ve Starém Hradišti jsou pak prý podle podobné legendy u křížku u cesty na Brozany pohřbeny stovky vojáků.

Brozany bývaly brodem a Broďany

Jeden z nejvýznamnějších brodů před řeku Labe ze severu do Pardubic býval v dnešních Brozanech. Také proto se původně nazývaly Broďany. Brozany mají minulost prosperující zemědělské obce. Pozůstatky velkých zemědělských dvorů a statků je možné vidět v podstatě podél celé hlavní silnice.

Koňské závodiště je v Brozanech u jednoho z nejkrásnějších výhledů na Kunětickou horu

Tam také někde stávala ještě v roce 1900 židovská synagoga. Šlo o zřejmě nejstarší synagogu na Pardubicku. Židé žili v Brozanech od pradávna, už kolem poloviny 16. století je v tamních kronikách uveden jako jeden z místních obyvatel žid Izák Broďanský.

Dnes jsou Brozany místo s bohatým spolkovým životem. Mají tam třeba mateřské centrum, komunitní centrum a prodejnu výrobků bez obalu a všichni se s oblibou při různých příležitostech schází na nedávno opraveném hřišti. Leží stranou hlavní silnice a na dosah přírody.

Nedaleko odtud je také tzv. Labiště, tedy slepé rameno Labe s bohatou florou i faunou a několika jezírky. Od něj se dá příjemnou polní cestou vydat procházkou do Pardubic. Nebo opačným směrem z Pardubic do Brozan, třeba za koníčky. Jezdečtí nadšenci totiž v Brozanech pořádají několikrát do roka oblíbené skokové závody.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?