Vzácní skokani zelení se zabydleli uprostřed zástavby. Přírodní zahrady jsou rájem pro lidi i zvířata

26. květen 2024

Zahrada Pod břízou v Horním Jelení, zahrada na Korunce v Čermné nad Orlicí nebo zámecký park v Chroustovicích – to jsou místa východních Čech, která veřejnosti po většinu roku zůstávají uzavřená. Skrývají přitom ale mnoho zajímavostí. Výjimečně své brány otevřou 8. a 9. června při příležitosti Víkendu otevřených zahrad.

Důkazem, že přírodní ráj lze vybudovat uprostřed satelitní zástavby, je zahrada Pod břízou v Horním Jelení. Na zhruba 500 metrech čtverečních manželé Malí vysadili ovocné stromy a keře, okrasné rostliny i zeleninu. Ze zahrady tak téměř není vidět na okolní domy.

Přívětivé prostředí zahrady ocenily i žáby. „Jezírko je tady deset, dvanáct let. Žáby přišly samy asi druhým rokem. Kupodivu tam máme i skokany zelené, kteří patří mezi ohrožené druhy,“ popisuje Pavel Malý. Dalšími obyvateli zahrady jsou slepice, králíci a kočky.

Zahrada na jedničku

Za domem Petry Formánkové na Korunce v Čermné nad Orlicí se nachází přírodní ukázková zahrada. „Měla by lidem ukazovat, jak by mohla přírodní zahrada vypadat, jaká by měla mít stanoviště a hlavně jaké způsoby hospodaření jsou šetrné k přírodě,“ vysvětluje zahradnice.

Divoké porosty jsou důležitou součástí zahrady na Korunce, vyvíjejí se v nich třeba larvy motýlů

Základní kritérium přírodní zahrady je nepoužívání chemických hnojiv, minerálních rozpustných sloučenin, postřiků proti škůdcům a rašeliny, která je neobnovitelným zdrojem. „Přírodní zahrada by měla mít různorodá stanoviště, aby podporovala biodiverzitu. To znamená co nejširší možné spektrum přirozeně se vyskytujících živočichů,“ pokračuje Petra Formánková.

V zahradě na Korunce jsou suché kamenné zídky, kde se daří ještěrkám, vlhké zarostlé části lákají vodomilné živočichy a nesekaná louka poskytuje útočiště například hmyzím zástupcům. „Přírodní zahradu můžete vytvořit i za domem v městské zástavbě. Nejde o rozlohu, ale o to, že ji uděláte přátelskou pro živočichy,“ láká k této zálibě zahradnice.

Baroko za plotem

Zámek s přilehlým parkem v Chroustovicích momentálně slouží potřebám odborného učiliště, proto je celý areál veřejnosti nepřístupný. Z hlavní silnice je vidět pouze malá část zahrady. Nejreprezentativnější a nejrozsáhlejší část je za zámkem. „Zahrada tu byla zřízená postupně kolem roku 1780. Řídí se přísnou barokní kompozicí. To znamená, že je úhelně orientovaná, jsou tu křížem uličky a důmyslná síť pěšin,“ popisuje Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Na co si dát pozor při budování nové zahrady? Jak probíhá zahradní terapie? A k čemu v zahradě chroustovického zámku sloužilo rozsáhlé pískoviště? Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Související