Dobrodruh zapíchl prst doprostřed Brazílie. Amazonií pak plul na lodi, kterou vydlabal z kmene
Cestovatel a dobrodruh Petr Tlapák z Žižína své cesty neplánuje. Prostě zapíchne prst do mapy a řekne „tady je cíl“ a vyrazí na cesty. A strategie mu až neuvěřitelně vychází, vše do sebe zapadá jako podle scénáře, přestože prst zapíchne třeba doprostřed Amazonie.
Za sebou má cestu z Žižína až do Hamburku na vlastnoručně vyrobené kánoi, proháněl se na koni po mongolských stepích, dvakrát navštívil Amazonii. Ta se stala jeho srdeční záležitostí a vedla tam i jeho zatím poslední cesta. „Já jsem se tam chtěl osmnáct let vrátit a to byl i jeden z důvodů, proč jsem položil práci hasiče v Praze. Potřeboval jsem si vyčistit duši a tělo,“ říká Petr Tlapák.
Jediným plánem byl cíl cesty, a to vesnice u jezera Muschin. Dobrodruh si koupil letenku do Brazílie a vyrazil. „V San Felipe jsem byl před 18 lety. Před odjezdem jsem potkal pěknou holku a všechno hodil za hlavu, i tu Amazonii. Takže jsem se nepřipravil vůbec. Koupil jsem si jen letenku a to je vše.“
Zážitky a odvahu uskutečnit to, co se zdá být skoro nereálné možná Petru Tlapákovi někteří závidí. Ale podle něj, to stejně jako on může udělat každý zdravý člověk. A strach je normální. „Vždycky se trošku bojím, ale mám nějaký cestovatelský syndrom. Jak nasednu do letadla, tak se to překlopí a všechno začne fungovat, vždycky to nějak pěkně navazuje. Nevím, proč to tak je.“
Loď z jednoho kusu dřeva
Nápad vydlabat uprostřed pralesa loď z jednoho kmene přišel zcela spontánně, když Petr Tlapák slavil 45. narozeniny. „Ta práce obnáší určité znalosti, které měli vesničané ze San Felipe. Jeden věděl, jak ji dobře vypálit, další, jaký má mít tvar a délku, když se na ní se zavazadly chceme někam dostat. Celkově ta výroba trvala dva až tři týdny,“ popisuje Petr Tlapák. Na kánoi urazil na jednom z přítoků Amazonky přibližně 50 kilometrů.
Jaká další setkání a překvapení přinesla cesta Amazonií? A co dobrodruh plánuje dál? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Tlapákem.
Související
-
V garáži postavil loď a doplul ze Žižína až k moři
Petr Tlapák. Znáte? Se svými dobrodružnými kousky se zatím nechtěl nikde předvádět. A přitom třeba projel sám celou Jižní Ameriku na starém kole. Ale o nejnovější a...
-
V Americe vyměnil kolo za batoh. Nosí ho dodnes
Dnešní host je vyučený truhlář a cestovatel. Když se to všechno spojí dohromady, vznikne zajímavý nápad. Na vlastnoručně vyrobené lodi doplout až do Hamburku.
-
Plavba podle 8000 let starého receptu: Dobrodruhy na hladině drží dvě tuny dřeva
Člun dlabaný z jednoho kusu kmene, pádla, primitivní plachta. Tak vypadala neolitická plavidla, na kterých se lidé plavili mezi ostrovy ve Středozemním moři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.