Doma jsem v Čechách, v New Yorku i ve Švédsku, říká jazzový kytarista Rudy Linka

20. červen 2024

Známý jazzový kytarista Rudy Linka vystoupil v rámci festivalu Pardubické hudební jaro ve východočeské metropoli a navštívil i Český rozhlas Pardubice. Tento talentovaný Čechošvédoameričan patří mezi přední světové jazzmany a jeho hudba oslovuje posluchače po celém světě.

Jako téměř každého umělce i jeho zásadně ovlivnila pandemie koronaviru. A tak podle slov z jeho první One man show se musel situaci přizpůsobit. „Jako každý Čech jsem v té době mohl být buď ministrem zdravotnictví, nebo napsat knihu,“ humorně popisuje vznik svého bestselleru Na cestě domů… vždycky.

Humor a hudba jsou stěžejními pilíři jeho předchozích stand-upů a stejné to zůstává i v novém projektu „Úplně jednoduché by bylo …” Rudy Linka se tak na pódiu představuje v novém světle nejen jako geniální jazzman, ale také obstojný řečník a glosátor.

Rudy Linka vystoupil v rámci festivalu Pardubické hudební jaro

Rudy Linka se narodil v Praze a svojí hudební kariéru začal v pěti letech hrou na housle. Až o devět let později začal hrát na kytaru.

Jak říká v pořadu Kdo umí, ten umí, jako malý chtěl být archeologem. Což se mu podle jeho vlastních slov povedlo, když koupil starou chalupu na Šumavě, kterou se ženou několik let opravovali. Na chalupě ale netráví všechen čas. Doma je i ve Švédsku, odkud pochází jeho manželka, a také v New Yorku, kam odešel jako mladý za hudebním studiem díky stipendiu a kde dnes žije jeho dcera Stephanie.

Je také zakladatelem a uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu Bohemia JazzFest, který se od roku 2005 koná na náměstích českých měst a každoročně přiláká téměř 100 000 návštěvníků.

Spustit audio

Související