Domovy seniorů praskají ve švech, ve Vysokém Mýtě jsou na tom líp

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy senior v nemocnici, hospic, umírání, nevyléčitelně nemocný, zdravotní sestra

Vysoké Mýto nabízí seniorům místa hned ve dvou domovech, což není v podobně velkých městech běžné.  Domov pro seniory, který provozuje obecně prospěšná společnost Ledax, je tu pro své uživatele od roku 2011. Další ubytování poskytuje Dům pokojného stáří Naděje.

Dostat se do domova seniorů s kvalitní péčí je dnes obrovský problém. Jaké jsou čekací doby? „To je velmi těžká otázka. Záleží na tom, jak moc ten člověk potřebuje službu. Pokud je to akutní a opravdu není, kdo by se o něj postará, umístění je možné v řádech několika měsíců. Jinak jsou to řády let,“ říká Jana Kaplanová – vedoucí sociálního úseku Domova seniorů Vysoké Mýto. 

Domov seniorů v Žižkově ulici vybudovalo město Vysoké Mýto s podporou ministerstva práce a sociálních věcí. Společnost Ledax je provozovatelem tohoto zařízení a s městem spolupracuje velmi úzce.

Poskytuje 75 lůžek a pečuje o lidi se sníženou soběstačností, kteří se o sebe už nedokážou postarat, a to ani s pomocí rodiny. Žijí tam lidé, kteří potřebují profesionální péči.

Domov se zvláštním režimem

K Domovu pro seniory v Žižkově ulici přibyl před třemi lety Domov se zvláštním režimem. Je určen seniorům s Alzheimerovou demencí, kteří potřebují bezpečné prostředí a odbornou péči. Těchto lůžek je  domově dvacet pět. „Těchto lůžek bude v budoucnu stále přibývat, vzhledem k tomu, že se zvyšuje věk dožití a některé domovy svá lůžka už teď překlápí na ta se zvláštním režimem,“ vysvětluje ředitelka Domova pro seniory Vysoké Mýto Irena Lavická.

V Domově seniorů v Žižkově ulici funguje také odlehčovací služba se šesti lůžky. Je to služba poskytovaná maximálně na tři měsíce a měla by posloužit pečující rodině, aby si odpočinula například v době své dovolené. Senior má v té době zajištěnou veškerou péči dvacet čtyři hodin denně.

Denní stacionář – novinka ve Vysokém Mýtě

Tato služba funguje ve Vysokém Mýtě od začátku letošního roku. Nachází se ve vile Marii v Komenského ulici. Je tam prostor pro šest uživatelů.

„Je to vlastně taková školka pro seniory. Klienty ráno odvezeme z jejich domovů, chodíme na procházky, do města, do kavárny, na výstavy. A odpoledne seniory zase přivezeme do rodiny, jejíž členové už se vrátili z práce. Tato služba se zatím rozjíždí a věříme, že si nás klienti najdou,“ říká sociální pracovnice Jana Kaplanová.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související