Dvacet let sloužili koně Ota a Eda u jízdní policie v Pardubicích. Teď jdou do důchodu

2. květen 2022 09:22

Pardubická městská policie má za sebou dojemné loučení. Po 20 letech totiž ve službě skončili koně Eda a Ota, kteří u jízdní policie byli od jejího založení v roce 2002. Ze stájí na pardubickém závodišti se dva starokladrubští koně přesunuli na stáří k nové majitelce do Podkrkonoší.

Velitel jízdního oddělení pardubické městské policie Josef Málek odvádí koně Edu a Otu z boxů ven do připraveného přívěsu. „Dvacet let jsme kamarádi a společníci a dnešní den je pro mě velice smutný,“ popisuje emotivní okamžik Málek a dodává, že společně zakládali jízdní oddělení.

Nerozlučná dvojice

Oba koně se na stáří přesunuli do Vlčkovic v Podkrkonoší nedaleko Dvora Králové. Tam na ně čekala nová majitelka Jitka Černá. „Tihleti koníci jsou dvacet let spolu, takže musí i na důchod spolu.“

Chovatelka má také černou „kladrubačku“ z hřebčína ve Slatiňanech. „Je to zasloužilá matka deseti hříbat, která tady tráví už 5 let svůj důchodový věk.“ O koně se teď bude starat Jitka Černá a spolek Stárneme spolu, který ve Vlčkovicích funguje už 5 let.

Jízdní oddíl pardubické městské policie bude mít zanedlouho opět 4 koně. Místo ve stájích po Edovi a Otovi totiž zaplní noví dva starokladrubáci ze slatiňanského hřebčína. Než ale začnou plno uslužbu, čeká je několikaměsíční výcvik a trénink.

Spustit audio

Související