Dvě těla, jedno srdce, to je dogtrekking

Na běh se psy se vydávají mnozí nadšenci. Za dogtrekking lze ale považovat trasy od 80 km
Na běh se psy se vydávají mnozí nadšenci. Za dogtrekking lze ale považovat trasy od 80 km

Kdo má psa s dobrou fyzičkou, rád chodí přírodou a nebojí se delších tras, může zkusit dogtrekking. Tento outdoorový orientační závod se už v Česku zabydlel. I v Pardubickém kraji má své příznivce, se základnou na Luckém Vrchu u Proseče.

Kdo to zkusí, tak brzy pochopí, že tady jde hlavně o rozvíjení souhry a pochopení psa a člověka. Při tomto závodu může být psovod se zvířetem propojen postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku. Jít na volno je zakázané. Předem určené trasy měří minimálně 80 kilometrů a více. Účastníci bojují o nejrychlejší čas.

„Spousta lidí jezdí i na kratší trasy a chlubí se tím, že absolvovali dogtrekking.  Ale to není ve skutečnosti pravda, protože abyste tento název mohli používat, musíte se psem absolvovat minimálně 80 kilomtrů a více. Takto jsou napsaná pravidla,“ objasňuje chovatelka sibiřských husky Petra Plisková. Plemena vhodná pro tento sport nemusí být jen severská, pořadatelé dokonce na stupních vítězů viděli i jezevčíka.

Vše začíná v kempové základně

Smyslem celého klání je sbírání bodů na jednotlivých závodech během MČR a na konci celé etapy vítěz získá titul mistr České republiky. „Než vše vypukne, účastníci mají den dopředu meeting, na kterém se ubytují a dozví se co nejvíc informací. Převezmou si mapu a itinerář. Následuje přenocování. Jakmile se ráno probudí, se sbaleným skoro 15kilovým batohem vyrážejí na několikadenní trasu. Při zdolávání cesty je jakákoliv pomoc od cizích lidí zakázaná, stejně tak s vámi nemůže jít žádný kamarád jako doprovod a nést vodu pro psa.“ Povoleno je, když v obcích požádáte domorodce o vodu pro psa.

Dogtrekking na Božím Daru

Musíte projít přes kontrolní body

Čím méně máte zátěže, tím lepší. Z 90 procent přespávají závodníci pod širákem, na karimatce ve spacáku. Se stanem je to o dost kilo navíc. Co ale musíte mít sbaleno v batohu, jasně udávají pravidla. Jestli se jimi řídíte, zkontroluje osobně na jednotlivých stanovištích určená služba. Na místech s označením písmenem K, musíte pouze kleštičkami procvaknout kartu, kterou dostanete už před startem. Trasu si nelze zkracovat. Pokud zabloudíte, v pravidlech je psáno, že nejkratší vzdáleností se musíte vrátit zpět na původní cestu. Narazit můžete i na tajnou kontrolu.

Povinná výbava v batohu podle MČR:

  • mapa
  • strava pro psa
  • plastová lahev na vodu pro psa
  • miska pro psa
  • dvě botičky pro psa

Proč by měl mít pes botičky, si můžete poslechnout ze záznamu.