Farma U veselýho psa dává zvířatům novou šanci. Adoptovat můžete psa, kočku i miniprasátko

17. srpen 2023

V Dražkově u Sezemic vznikla před čtyřmi lety farma U veselýho psa. Starají se tam o opuštěné psy a kočky, ale také o hospodářská zvířata a jedno miniprasátko. Některá zvířata v azylu zůstávají, pro jiná se hledá nový domov. Za dobu existence farmy se povedlo umístit do nových domovů kolem pěti set zvířat.

Věra Syřínková přijela do Radioporadny z farmy i se svou čtyřnohou kamarádkou Ťapkou, která je momentálně v dočasné péči a také čeká na svého ideálního majitele.

Ťapka čeká na parťáka

„Farma U veselýho psa a Dočasky Pardubice sobě jsou projekty nadačního fondu Pardubice sobě. Naše farma je v podstatě azylem pro zvířata, která u nás mohou zůstat buď na trvalo, nebo jsme pro ně jen přestupní stanicí,“ vysvětluje Věra Syřínková a přitom hladí veselou Ťapku, která připomíná malou lišku. Na farmě momentálně žije kolem čtyřiceti hospodářských zvířat, patnáct psů, k adopci jsou i dvě koťátka a jedno miniprasátko, které si původní majitelé pořídili do paneláku.

Miniprasátko domácí

„Ťapka je dvouletá fenka. Je to kříženec, kterému hledáme domov už delší dobu. Je veselá, hravá a aktivní, takže pro ni sháníme aktivního parťáka, který jí dá, co potřebuje. Jsme hodně aktivní na sociálních sítích, a když se nám někdo ozve, dáme mu k vyplnění tzv. předadopční dotazník. Podle něj zjistíme, jestli člověk a zvíře k sobě sedí.“

Na farmě se snaží najít a skutečně párovat lidi a zvířata tak, aby byli spolu šťastní a aby se zvířata nevracela zpátky. „A to se nám daří. Kdy žadatel projde v předadopčním dotazníku, může si pro zvíře přijet. O zvířata pak máme i nadále zájem, chceme vědět, jak se mají,“ popisuje systém práce Dočasek Věra Syřínková.

I pes si zaslouží důstojně dožít

Hodně bázliví nebo staří psi zůstávají na farmě na stálo. V poslední době se tam dostávají poměrně často tzv. nechtěná dědictví, kdy starý člověk už nemůže pečovat o svého mazlíka a nemá nikoho, kdo by péči o něj převzal. Zvířata s tímto osudem mají šanci důstojně odejít právě na farmě U veselýho psa v Dražkově u Sezemic.

„Pokud se na nás někdo obrátí s takovou žádostí a my zrovna nemáme místo, snažíme se pomoct umístit zvíře někde jinde. Spolupracujeme s ostatními azyly. Velmi zajímavé je, že se u nás všechna zvířata snesou velmi dobře, a také velmi dobře přijmou nového člena. Problémové chování je u nás minimální, smečka prostě nového člena přijme a ten se pak rychle aklimatizuje,“ podotýká Věra Syřínková.

Spustit audio

Související