Flaška na noc dítě sice uspí, ale zubům neprospěje
Řeč je o tzv. flašce plné sytého mléka nebo sladké kaše, kterou někteří rodiče podávají svým nejmenším těsně před spaním. Cílem je dítě vydatně zasytit, aby v noci dobře spalo. Jenže to může mít pro dítě nepříjemné následky.
První zubní kazy skutečně vznikají z nočního popíjení. Stomatologové pro to mají speciální název: Kaz z dětské láhve.
Děti sice u láhve usnou, ale zbytky umělého mléka nebo kaše na předních řezácích jim ulpí. A protože v noci nejsou zuby přirozeně omývané slinami, nedochází k samočištění, a vytvářejí se ideální podmínky pro vznik zubního kazu.
Už první zoubek chce dokonalou očistu
Jak tedy dítě řádně nasytit a přitom mu nezadělat na zubní problémy? „Můžete dát miminku flašku, ale potom mu klidně přímo v postýlce vyčistěte zuby nebo klidně i jeden zoubek. Doporučuji malý měkký dětský kartáček s rovně zastřiženými štětinami nebo se mi osvědčily jednosvazkové kartáčky. Důležité je, nenechat dlouhodobě působit cukr na první zoubky," vysvětluje pardubická stomatoložka Šárka Klementová.
Pozor na přesnídávky a nápoje s hubičkou
K tvorbě zubního kazu přispívají sladké nápoje, cucavé bonbóny, lízátka, karamely, zkrátka všechny sladkosti, které dlouho ulpívají v ústech. Podle stomatoložky Klementové je lepší odměnou kousek čokolády, která se za minutu rozplyne v ústech. Lízátko dítě sice zabaví na půl hodiny, ale připravuje ho postupně o kvalitní chrup, který se ještě ani nestačil rozvinout.
„Pozor také na ovocné přesnídávky a rádoby zdravé sladkosti v lákavých obalech s hubičkami určenými k cumlání. Maminky si dnes dávají pozor na bílý cukr, který má nálepku bílý zabiják. Ale i ovocný cukr vytváří v ústech sladkokyselé prostředí a jeho dlouhodobé působení není pro vývoj zubů dobrý. Ovocné taštičky s hubičkou sice dítě zabaví na delší dobu, ale…!" varuje zubní lékařka.
Je dobré zapojit zdravý selský rozum, dětem dopřát sladkosti, ale vybírat s rozmyslem.
Jak moc je v péči o zuby důležitá pasta? A proč stomatoložka Klementová nedoporučuje barevné plomby pro děti? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Vytrhnout, nebo zachránit? Stomatolog radí, co se zuby moudrosti
Zuby moudrosti dokážou člověka potrápit už při prořezávání. Tzv. třetí stoličky se začínají prořezávat teprve kolem dvacátého roku života. Některým lidem nenarostou vůbec.
-
Čistíte si zuby po každém jídle a kartáček měníte jednou za půl roku? Chyba!
Také jste se ve škole učili, jak pečovat o zuby? Pokud je to už hodně let, měli byste obnovit své znalosti. Všechno je jinak.
-
Nesvádějte problémy se zuby na geny. Za všechno může správné...
Každý z nás může mít dokonalý chrup. Nebude vás to stát balík peněz, ale pravidelnou a pečlivou domácí péči. Je to jenom na vás. Říká dentální hygienistka Iva Seine...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.