Vytrhnout, nebo zachránit? Stomatolog radí, co se zuby moudrosti

13. listopad 2020

Zuby moudrosti dokážou člověka potrápit už při svém prořezávání. Tzv. třetí stoličky se začínají prořezávat teprve kolem dvacátého roku života. Když začnou zlobit, nastává otázka, co s nimi.

Zuby moudrosti často nemají ani dostatek místa k tomu, aby se správně prořezaly a zařadily do mostního oblouku, takže už při jejich zrodu mohou nastat problémy. Proto někteří stomatologové radí osmičky hned vytrhnout, dokud dostatečně nezakoření. Zubní lékař Radoslav Lacina má ale opačný názor. Podle něj je lepší zuby moudrosti zachránit, aby mohly v budoucnu nahradit jiný zub.

Čtěte také

„Doporučuji zuby moudrosti uchránit, pokud se vyvíjejí správně a nejsou s nimi velké problémy. V současné době se totiž vyvíjí metoda náhrady ztraceného zubu vlastním zubem. Vezme se osmička (tedy zub moudrosti) a zasadí se třeba po šestce, která už nejde zachránit. Pokud tedy osmičky nezlobí a neohrožují zuby před sebou, já už říkám svým pacientům, není nezbytné je trhat, třeba je budeme moct použít za deset let jako náhradu,“ vysvětluje MUDr. Lacina.

Zub za zub

Dnes se už standardně používají vlastní zuby do míst, kde jiný vlastní zub chybí. Organismus takový zub lépe přijme, u dětí se pak lépe vyvíjejí kostní výběžky, atd. Tento trend se vyvíjí  asi deset let a podle doktora Laciny vypadá velmi slibně.

Naše vlastní zuby moudrosti se dají použít třeba jako náhrada jiné stoličky, kterou už nelze zachránit

„To, co nám někdo nahoře nadělil, to vymyslel velmi dobře. A to, co tam dáme místo toho, je vždycky jenom náhrada. Proto nejsem zastáncem trhání poškozených zubů a jejich nahrazování protézami nebo implantáty. Zuby se snažíme lidem zachraňovat, nikoliv nahrazovat.

Poslechněte si také, jaký pohled má MUDr. Radoslav Lacina na čištění zubů elektrickým kartáčkem a jestli přikládá důležitost zubní pastě.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.