Čistíte si zuby po každém jídle a kartáček měníte jednou za půl roku? Chyba!

30. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Správná a častá zubní hygiena je při používání rovnátek klíčová

Také jste se ve škole učili, jak pečovat o zuby? Pokud je to už hodně let, měli byste obnovit své znalosti. Všechno je jinak. Kolikrát denně si čistit zuby, jaký kartáček je vhodný, k čemu je pasta, a kolik stojí  implantát? Dozvěděli jsme se od stomatologa Radoslava Laciny.

„To, co jsem se učil já na fakultě, se dnes už bere jako zastaralé. V Čechách se péče o zuby od sametové revoluce velmi posunula. Jsme úplně jinde. Lepíme na zuby úplně malinké věci, snažíme se zachovat původní zuby. A když to nejde, umíme je nahradit tak, aby to nebylo poznat,“ říká doktor Lacina.

Ovšem i finanční částky za stomatologické úkony jsou dnes také úplně jinde. Nový zubní implantát stojí kolem dvaceti tisíc korun. Proto je důležité dbát na prevenci, aby zuby vydržely zdravé co nejdéle.

Čištění zubů před spaním je zásadní

Zuby je vhodné čistit ideálně před spaním. Ve spánku nefunguje přirozené čištění jazykem a slinou, takže zuby během noci ochranu potřebují. Samozřejmostí je po vyčištění už nic nejíst. Ráno už není očista zubů tak důležitá, ale kvůli dobrému pocitu v ústní dutině, je také vhodná. Rozhodně si ale zuby nečistěte bezprostředně poté, když sníte něco sladkého nebo kyselého.

„Ve chvíli, když sníte něco kyselého či sladkého, tak si zuby naleptáte. Slina to dokáže opravit, ale potřebuje na to aspoň třicet minut. Proto v žádném případě zuby hned po jídle nečistěte. Dejte jim čas, aspoň třicet minut,“ říká stomatolog Radoslav Lacina. A upozorňuje na likvidátora zubů dnešních dětí. Jsou to sladké limonády a sladkosti, které konzumujeme ve zvýšené míře. „Když vidím dítě, které nasává sladkou limonádu, tak se mi otevírá kudla v kapse,“ říká MUDr. Lacina.

Na pastě nezáleží

Kartáček je tou hlavní pomůckou, která ze zubů stírá plak. Neměl by být příliš tvrdý, ale zase ne extrémně měkký. Pokud někdo trpí zvýšenou pigmentací zubů, extrémně měkký kartáček tyto pigmenty neodstraní. Nejlepší je klasický měkký kartáček. A nezapomeňte ho pravidelně vyměňovat. Zuby totiž čistí hlavně konce štětinek. Ve chvíli, kdy se štětičky ohnou, ztrácí čištění smysl. Výměna kartáčku jednou za měsíc je optimální. Podle doktora Laciny není důležité kupovat předražené pasty a mudrovat nad tím, kolik pasty nanést na kartáček. Svou úlohu splní i obyčejná zubní pasta.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.