Čistíte si zuby po každém jídle a kartáček měníte jednou za půl roku? Chyba!
Také jste se ve škole učili, jak pečovat o zuby? Pokud je to už hodně let, měli byste obnovit své znalosti. Všechno je jinak. Kolikrát denně si čistit zuby, jaký kartáček je vhodný, k čemu je pasta, a kolik stojí implantát? Dozvěděli jsme se od stomatologa Radoslava Laciny.
„To, co jsem se učil já na fakultě, se dnes už bere jako zastaralé. V Čechách se péče o zuby od sametové revoluce velmi posunula. Jsme úplně jinde. Lepíme na zuby úplně malinké věci, snažíme se zachovat původní zuby. A když to nejde, umíme je nahradit tak, aby to nebylo poznat,“ říká doktor Lacina.
Ovšem i finanční částky za stomatologické úkony jsou dnes také úplně jinde. Nový zubní implantát stojí kolem dvaceti tisíc korun. Proto je důležité dbát na prevenci, aby zuby vydržely zdravé co nejdéle.
Čištění zubů před spaním je zásadní
Zuby je vhodné čistit ideálně před spaním. Ve spánku nefunguje přirozené čištění jazykem a slinou, takže zuby během noci ochranu potřebují. Samozřejmostí je po vyčištění už nic nejíst. Ráno už není očista zubů tak důležitá, ale kvůli dobrému pocitu v ústní dutině, je také vhodná. Rozhodně si ale zuby nečistěte bezprostředně poté, když sníte něco sladkého nebo kyselého.
„Ve chvíli, když sníte něco kyselého či sladkého, tak si zuby naleptáte. Slina to dokáže opravit, ale potřebuje na to aspoň třicet minut. Proto v žádném případě zuby hned po jídle nečistěte. Dejte jim čas, aspoň třicet minut,“ říká stomatolog Radoslav Lacina. A upozorňuje na likvidátora zubů dnešních dětí. Jsou to sladké limonády a sladkosti, které konzumujeme ve zvýšené míře. „Když vidím dítě, které nasává sladkou limonádu, tak se mi otevírá kudla v kapse,“ říká MUDr. Lacina.
Na pastě nezáleží
Kartáček je tou hlavní pomůckou, která ze zubů stírá plak. Neměl by být příliš tvrdý, ale zase ne extrémně měkký. Pokud někdo trpí zvýšenou pigmentací zubů, extrémně měkký kartáček tyto pigmenty neodstraní. Nejlepší je klasický měkký kartáček. A nezapomeňte ho pravidelně vyměňovat. Zuby totiž čistí hlavně konce štětinek. Ve chvíli, kdy se štětičky ohnou, ztrácí čištění smysl. Výměna kartáčku jednou za měsíc je optimální. Podle doktora Laciny není důležité kupovat předražené pasty a mudrovat nad tím, kolik pasty nanést na kartáček. Svou úlohu splní i obyčejná zubní pasta.
Související
-
Na rovnátka není nikdy pozdě. Dentální hygiena zubů v železech je klíčová!
Vady chrupu se už mnoho let řeší nasazením fixních rovnátek. Celá léčba je běh na dlouho trať a také velký zásah do peněženky.
-
O zubní protézy musíme pečovat dvakrát pečlivěji, než o vlastní zuby
Po hezkém a bělavém úsměvu touží každý z nás. Ne každý však máme tento bonus daný od přírody. Péče o zubní náhradu je stejně důležitá jako u vlastních zubů.
-
Oslaďte si život sladidlem z čekanky. Nepřiberete a zuby zůstanou bez kazů
S přibývajícím počtem obézních lidí v České republice přibývá různých rad a zaručených diet, jak si udržet váhu. Přitom recept je velmi jednoduchý a každý ho zná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.