Gočárova galerie v Pardubicích zpřístupnila víc než 8000 knih o výtvarném umění
Gočárova galerie v Pardubicích zpřístupnila galerijní knihovnu, která doposud sloužila jen badatelům a byla v prostorách galerie na pardubickém zámku. Obsahuje přes 8000 knih o výtvarném umění.
Galerie od loňského podzimu funguje v Automatických mlýnech a má víc prostoru pro další služby. „Je to další benefit, který nám umožnilo přestěhování z malých prostor na zámku. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o výpravné nebo ojedinělé publikace, mohou si je zájemci z řad veřejnosti prohlížet a studovat jen na místě. K tomu se jim ovšem naskytne i krásný výhled na řeku Chrudimku, pardubický zámek a historickou část města," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/KDU-ČSL).
Tisíce knih o umění
Specializovaná knihovna je zaměřená především na odbornou a populárně naučnou literaturu o výtvarném umění. Nyní se tak otevírá nejenom odborníkům a studentům, ale i dalším milovníkům umění. Katalog najdou on-line na stránkách galerie. "Máme tu přes 8000 svazků. Jsou to monografie umělců, slovníky, práce o jednotlivých epochách dějin umění a z velké části katalogy výstav a časopisy o umění a kultuře," řekl ředitelka galerie Klára Zářecká.
Galerijní knihovna bude otevřená pro veřejnost každé všední úterý od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Po předchozí domluvě je možné navštívit knihovnu i v jiné dny. Podoba knihovny je inspirovaná dvoupatrovými klášterními knihovnami s ochozem. Umožňuje to bývalé uspořádání výškového objektu, kde se dřív zpracovávalo obydlí.
Související
-
Východočeská galerie v Pardubicích už neexistuje. Teď je z ní Gočárova
Východočeská galerie v Pardubicích změnila jméno na Gočárova galerie. Během roku se přestěhuje do modernizovaných automatických mlýnů, které Josef Gočár navrhl.
-
Mlýny jako magnet. Zájem o Gočárovu galerii výrazně vzrostl
Gočárova galerie v Pardubicích už od června letošního roku využívá nové prostory v Automatických mlýnech. Také díky novému působišti se zvýšil zájem veřejnosti.
-
Automatické mlýny v Pardubicích se probouzí. Budou žít uměním, vzděláním a kulturou
Monumentální budovu v centru Pardubic navrhl architekt Gočár v roce 1909. Mouka se v budově mlela až do roku 2013. O tři roky později ji koupil architekt Lukáš Smetana.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Udělejte daňovou reformu a 30 tisíc lidí se dostane nad hranici chudoby, navrhují ekonomové
-
Od povodní 2002 byly dokončené tisíce domů v záplavových územích, nejvíce v Olomouckém kraji
-
Klimeš: Platy jako v Německu? Museli bychom na Moravě najít ropu, je to nesmysl
-
Analytik: Terčem Ukrajinců jsou ruské muniční sklady a logistické uzly. Útoky míří i na Severokorejce