Východočeská galerie v Pardubicích už neexistuje. Teď je z ní Gočárova
Východočeská galerie v Pardubicích změnila jméno na Gočárova galerie. Během roku se přestěhuje do modernizovaných automatických mlýnů, které Josef Gočár navrhl.
Na Gočára odkazuje samotná rekonstrukce, architekt Petr Všetečka totiž využil původní gočárovský charakter stavby. Historická budova má stejný vnější vzhled, novinkou je, že tam vznikly dvě nové pasáže, které propojují nábřeží řeky Chrudimky s budoucím nádvořím Automatických mlýnů.
Čtěte také
V objektu zůstaly všechny původní konstrukce, které kombinují cihlu, ocel, dřevo a beton. Zajímavým prvkem jsou nejrůznější ukázky původních technologií mlýna, které Petr Všetečka rozmístil na různých místech v prostoru. Jedním z nich je například lustr, který vznikl z bývalého skleněného potrubí.
„Ve spolupráci s Czech designem byl v polovině prosince vysoutěžen nový vizuální styl včetně nového loga, to bude představeno v průběhu ledna,“ řekla Zuzana Nováková z tiskového odboru Pardubického kraje.
Galerie v prosinci oslavila 70 let své existence. Opustí zázemí na zámku a její hlavní sídlo bude v mlýnech, nadále bude působit také v historickém Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí. Stavební část modernizace mlýnů byla hotová ke konci loňského roku.
Výstavní prostory mají pět nadzemních podlaží. Začíná postupné vybavování interiérů a také galerie připravuje stěhování sbírek, které potrvá několik měsíců. V mlýnech je moderní depozitář. Náklady jsou 361 milionů korun, dotace z EU je 127 milionů korun.
Poprvé se podívají návštěvníci do galerie v létě. Uvidí prostorové instalace. Plný provoz zahájí galerie na podzim, společně s dalšími dokončovanými projekty, otevřou se nově postavené městské polytechnické dílny Sféra a Galerie města Pardubic. V sile budou výstavní a společenské prostory, které přestavuje Nadace manželů Smetanových.
Gočárovy mlýny pro Winternitze
Gočár byl osobitým tvůrcem české moderní architektury. Proslul kubistickými a funkcionalistickými díly. Žil v letech 1880 až 1945. Narodil v Semíně na Pardubicku. Mlýny navrhl pro Egona a Kala Winternitzovi, vznikaly v letech 1909 až 1911.
V roce 1919 postihl budovu požár, v následujících pěti letech byla zvýšena o jedno patro a byl v ní instalovaný automatický hasicí systém. Ve 20. letech u mlýnu přibylo silo, se starší částí je spojené přemostěním.
Mlýny ukončily provoz v roce 2013, firma GoodMills nabízela areál městu, které ho ale nekoupilo. Areál pak v roce 2016 koupili manželé Smetanovi. Samosprávy s nimi jednali o pronájmu, později o prodeji. Pardubice koupily část areálu za 15,5 milionu korun, hlavní budovu Smetanovi prodali Pardubickému kraji za 21 milionů korun.
Související
-
Gočárova galerie v Pardubicích je hotová, chybí už jen vnitřní vybavení
Gočárova galerie v Pardubicích je stavebně hotová, následovat bude vybavování interiérů. První výstavy budou moct lidé navštívit v létě.
-
Automatické mlýny doplní nové budovy. Bude v nich bydlení, kavárna i restaurace
Areál pardubických Automatických mlýnů se v budoucnu rozroste o několik novostaveb. Historické mlýny doplní i několik objektů, ve kterých budou provozovny a byty.
-
Silo Automatických mlýnů ukázalo nohy. Vzniká v něm unikátní galerie i terasa
Přestavba historického sila v pardubických Automatických mlýnech je v plném proudu. V této části vznikne infocentrum, výstavní prostor i vyhlídková terasa na střeše.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zná totožnost všech šesti obětí požáru v Mostě. Zemřeli čtyři muži a dvě ženy
-
Lhůta na odškodnění po nezákonných sterilizacích vypršela. Očekávalo se 400 žádostí, přišlo jich 2266
-
Krácení solárních dotací? ‚Budeme lobbovat v Senátu a případně se obrátíme na Ústavní soud,‘ říká Lang
-
ONLINE: ‚Není to možné.‘ Fico do Kyjeva za Zelenským nepojede, spor o plyn se nedaří vyřešit