I tropická strelície vykvete v českých podmínkách. Má ale jeden zásadní požadavek
Strelície královská připomíná tvarem květu exotického ptáka. Této pestrobarevné rostlině se daří v tropických oblastech, ale dá se pěstovat i u nás. Podmínkou je maximum slunečních paprsků.
„Strelície mě kdysi okouzlila na Kanárech. Šli jsme na výlet a byla tam boží muka. U nás by je obklopovala čtveřice lip. Tam ale stály čtyři ohromné keře kvetoucích strelícií. Tak jsem si řekl, že je zkusíme v zahradnictví vysadit do skleníků,“ vypráví pardubický zahradník František Hlubocký.
Po návratu z exotické dovolené vysázel s kolegy zahradníky do dvou padesátimetrových skleníků dvě řady strelícií. A jak pokus dopadl?
Zahradnice se mezi strelíciemi ztratily
„První rok se nic moc nedělo, květiny se potřebovaly zabydlet. Ale druhý rok se začaly dít věci. Květiny ošetřovaly takové dvě menší, asi metr padesát vysoké paní. A ty se nám začaly mezi těmi strelíciemi ztrácet,“ směje se zahradník.
Strelície ve skleníku dorostly ke dvěma metrům a v létě, když slunce pražilo do skla, přišly i květy. Ale s rostlinami z tropických oblastí se srovnávat nemohly. V našich zeměpisných šířkách nemůže strelíciím ani sebelepší zahradník nabídnout dostatek světla.
Jižní strana podmínkou
Pokud přesto chcete pěstovat strelície v květináči a kochat se jejich květy, najděte pro ně to nejsvětlejší místo. Květináč volte dostatečně prostorný, květina vytváří silné, dužnaté kořeny.
Strelície potebuje dostatek světla i v zimě, proto ji dejte doma co nejblíže k jižnímu oknu. A omezte zálivku. Místnost pro zimování může být i chladnější, ale rozhodně ne pod deset stupňů Celsia. Květina usne. A jakmile nastane jaro, zalijte ji a nebojte se umístit květináč na místo, kde by jiné kytky žár spálil.
„Slunce, slunce, slunce, to je to hlavní, co strelície potřebují. Příliš velké přesazování bych nedoporučoval. Až když začne květináč tzv. praskat ve švech, pak přesaďte,“ udílí poslední rady zkušený pardubický zahradník František Hlubocký.
Kdy je vhodné udělat řez u magnólií? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Květiny vaši dovolenou v pohodě přežijí. Musíte je ale vychovat
Chystáte se vyrazit na dovolenou a máte starost o své pokojovky, nebo zahradu? I bez zálivky můžou rostliny přežít, když je na to připravíte.
-
Fíkovník nemusíte na zimu zavírat do sklepa. U okna je mu líp
Někteří zahrádkáři zkoušejí pěstovat netradiční druhy ovoce a zeleniny. A v době globálního oteplování nechybí na českých zahradách ani subtropické a tropické rostliny.
-
Šlechtitelům se povedl zázrak. Orchideje díky tomu kvetou i v přesušených bytech
Orchideje nám dělají svými květy velkou radost i teď v lednu. Nejméně náročná orchidej je Phalaenopsis, česky můrovec. Její nenáročnost ale nebyla vždy samozřejmostí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.