Fíkovník nemusíte na zimu zavírat do sklepa. U okna je mu líp
Někteří zahrádkáři zkoušejí pěstovat netradiční druhy ovoce a zeleniny. A v době globálního oteplování nechybí na českých zahradách ani subtropické a tropické rostliny jako jsou banánovníky, citrónovníky, fíkovníky nebo kiwi.
Podle zahradníka Františka Hlubockého je vždy velmi důležité, aby si pěstitel nastudoval, jak rostlina žije ve své domovině, a tyto podmínky aplikoval na zahradě. Jedině tak bude jeho zahradnický počin úspěšný a může se dočkat i úrody.
Fíků se dočkáte, když dodržíte několik zásad
Koupili jste si na jaře fíkovník a před zimou si s ním nevíte rady? Fíkovníku se velmi dobře daří venku i v našich podmínkách. Můžete ho tam nechat až do podzimu. A kam s ním na zimu?
Čtěte také
„V návodu se můžete dočíst, že fíkovník nejlépe přezimuje v chladu a temnu, například ve sklepě. Ale není to tak úplně pravda. Než začne mrznout, je třeba přemístit ho nejlépe k oknu na verandu, kde je nízká teplota. Světlo mu dělá dobře. A velmi důležité je snížit zálivku,“ říká zahradník.
Zemina podle něj nesmí být úplně vyschlá. „Ale nikdy nenechávejte vodu v misce. Stačí z konvičky jen ukápnout. A nelekněte se, že fíkovník ztratí listy. To je normální, ve své domovině také prodělává zimu a je v částečného vegetačním klidu. Potřebuje si zkrátka odpočinout,“ vysvětluje Hlubocký.
Jakmile se začne den protahovat, fíkovník se začne probouzet a vyraší. A to už je potřeba ho zalévat, pozor, v žádném případě nepřelévat.
„Pokud máte na fíkovníku na podzim malé plody, nechte rostlinu i s plody na světlém okně nebo i v teplejší garáži na světle. Pokud se podaří uchovat malé fíky, zjara dorostou a dozrají. Pokud byste uspali fíkovník i s fíky někde ve sklepě, nedorostly by a začaly by se tvořit nové, které by opět neměly šanci dozrát,“ uzavírá František Hlubocký.
Související
-
Bobkový list, citrusy a rýmovník – největší chyby při jejich pěstování v zimě
Zahradník František Hlubocký tentokrát odpovídal na dotazy našich posluchačů, kteří pěstují teplomilné rostliny.
-
Sukulentům na zimu dopřejte hodně světla, vodu naopak omezte
Sukulenty jsou většinou skromní a nenároční zelení přátelé. Ale i ony si zaslouží období odpočinku.
-
Pokojovky trpí nedostatkem slunce. Pomozme jim překlenout...
Většina pokojových rostlin pochází z teplých krajin, proto v našem mírném pásmu trpí. Mladé bledé lístky je potřeba ostříhat. A vůbec nic nezkazíte, když po ostříhá...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.