Jak digitálně dozrát v pokročilém věku? V pardubické Sféře vás to naučí

19. duben 2024

Počítače a chytré telefony patří k mladým lidem, říká se, že se už narodili s myší v ruce. Někteří senioři se ale s digitálním prostředím jen velmi těžko smiřují.

Podle lektorky digitální gramotnosti Kláry Karimaghai někteří dříve narození museli dokonce pozastavit podnikání, protože nedokázali komunikovat elektronickou cestou. Poslední kapkou bylo povinné zřízení datové schránky.

Vnoučata jako parťáci 

I když to v tomto směru mají lidé v pokročilejším věku složitější, je tu stále prostor pro učení. Například v pardubickém vzdělávacím centru Sféra, které sídlí v prostoru bývalých Automatických mlýnů, nabízejí seniorům vzdělávací kurzy s názvem Digitální dozrávání. Lektorkou je Klára Karimaghai, která vystudovala v Londýně tajné služby a mezinárodní bezpečnost.

„Jeden kurz už máme za sebou a měla jsem velkou radost z natěšených seniorů, kteří se toho u nás mnoho naučili, nejen základní práce s počítačem i chytrým telefonem. Vše jsme vyzkoušeli a nastavili a navíc jsme zkusili 3D tiskárnu, kde si naši studenti vytiskli žetony do nákupních košíků, vyzkoušeli virtuální realitu, a podobně. Nemusí už volat vnoučatům o radu, ale komunikace směrem k vnoučatům je o něčem jiném. Už jsou partnery,“ vysvětluje lektorka.

Součástí kurzu je počítačová gramotnost nezbytná při jednání s úřady, zřizování datové schránky, a podobně. Senioři se učí rozeznávat texty psané umělou inteligencí nebo podvodné emaily od tzv. šmejdů.

Další kurz Digitálního dozrávání ve Sféře Pardubice je naplánovaný od 30. dubna. Přihlásit se můžete na adrese sferapardubice.eu nebo zakoupit permanentky na recepci.

Budeme kvůli umělé inteligenci hloupnout? Více si poslechněte v záznamu tohoto pořadu.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související