Jak si udržet zdravé finance? Začněte si odkládat. Pomalu, ale jistě
Nový rok přináší různá předsevzetí, která se mohou týkat i finanční gramotnosti. Jak to udělat, abychom si nemuseli půjčovat peníze na pračku nebo na dárky? Abychom na to dokázali ušetřit? Finanční poradce Radim Frolík nabídl v Radioporadně celý program, který se týká spoření.
„Jednou z možností, jak se stát sám sobě investorem, je agregace marginálních přírůstku. Jednoduše řečeno to znamená, že začneme šetřit po malých krůčcích – tedy pomalu, ale jistě. Po Novém roce máme všichni tendenci to přepálit. Jdeme do fitka, zvedneme tam dvě stě kilo, přetrháme si vazy a už se tam nikdy neukážeme. Smysluplná změna ale nevyžaduje radikální řešení. Začněte si z výplaty odkládat nejprve malou částku. Stačí třeba pět set korun. A když se zadaří, můžete postupně navyšovat,“ radí Radim Frolík.
Nejdřív sobě, potom ostatním
Odkládání peněz si nastavte tak, že nejdřív zaplatíte sobě, to znamená, že odložíte peníze pro sebe. A potom teprve zaplatíte ostatním, ať už je to elektřina, plyn, vodné, popelnice, nebo půjčka.
Pomalu, ale jistě si začnete vytvářet finanční polštář a odkládané částky se metodou sněhové koule mohou začít nabalovat. „Začnete na pětistovce, a když to dobře půjde, přidáte za čas další pětistovku. Díky investici pak budete mít rezervu, která vám dá možnost volby v době, kdy nastane krize. Budete klidnější a psychicky odolnější,“ myslí si finanční poradce Radim Frolík.
4 tipy, jak zkrotit výdaje
- Plaťte hotově. Má to psychologický podtext. Když jen přiložíte kartu, mobil nebo hodinky k terminálu, ani to nezabolí. Když ale reálně mizí papírové peníze z peněženky, je to pro psychiku horší.
- Nechoďte nakupovat potraviny s prázdným žaludkem. Uvidíte, jak ušetříte. Hlad totiž není zrovna šetřivý nákupčí.
- Nedávejte darovaným penězům menší význam. Máme tendenci dávat penězům různé hodnoty, podle toho, z jakých zdrojů jsou. Darovaná tisícovka se nám rozfofruje velmi lehce, zato tvrdě vydřené se nechcete vzdát. Přemýšlejme o tom. Babička se na tu tisícovku, co jste od ní dostali k Vánocům, taky nadřela. Minimálně tím, že musela hodně šetřit.
- Nenechte se rozptylovat emaily a reklamami na sociálních sítích, které lákají na nejrůznější slevy. Dole v emailu najdete vždy kolonku zrušit odběr. Zrušte ho.
Související
-
Vyměňte staré penzijní připojištění za nové, doporučuje poradce
Na penzi si v České republice spoří více než čtyři miliony dvě stě tisíc lidí. Tři miliony ale stále využívají staré penzijní připojištění, což je devět let starý produkt.
-
Pojistka na nemoc nebo úraz? Jak správně nastavit životní pojištění
V některých rodinách je životní pojistka samozřejmostí, jinde ji neřeší. Jak nastavit životní pojištění, abychom v případě nemoci nebo nehody zvládli plnit své závazky?
-
Jak ušetřit na energiích? Nekoukejte do ledničky, odmrazujte, sušte ve správný čas
Chcete ušetřit za elektrickou energii? Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme. A pak existuje pár zásad, které mohou přinést úspory v řádu tisíců korun za rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka