Vyměňte staré penzijní připojištění za nové, doporučuje poradce
Na penzi si v České republice spoří více než čtyři miliony dvě stě tisíc lidí. Tři miliony ale stále využívají staré penzijní připojištění, což je devět let starý produkt.
Finanční poradce Radim Frolík rozhodně doporučuje vyměnit staré penzijní připojištění za nové doplňkové penzijní spoření, které platí od roku 2013. To staré inflaci neporáží. A investovat někam, kde to nevynáší, nedává z hlediska finanční gramotnosti vůbec smysl.
Sázíme na jistoty
My Češi rádi sázíme na jistoty, které nás ale připravují o lepší zhodnocení. V novém doplňkovém spoření je možné zvolit si strategii, do čeho budete investovat. U staré varianty to možné není.
Čtěte také
„Což je škoda, protože když už chci někam investovat, měl bych o tom i rozhodnout. Navíc současná situace velmi znevýhodňuje staré penzijní připojištění. Investuje totiž peníze do státních dluhopisů a dalších extrémně konzervativních nástrojů. Jejich zhodnocení se pohybuje kolem procenta, procenta a půl. Pokud máme dnes inflaci více než sedmnáct procent, tak nám peníze na starém penzijku doslova hnijou,“ tvrdí poradce a doporučuje investovat do výhodnějších investic, což nové doplňkové spoření umožňuje.
Převod starého penzijního připojištění do nového doplňkového spoření není administrativně náročný a není spojen s žádnými finančními poplatky.
Jakou částku si spořit na důchod a ve kterém věku začít? Poslechněte si celý záznam pořadu.
Související
-
Do čeho investovat peníze v době krize? Zlato je drahé, šanci dávají podílové fondy
Jaká bude výše inflace? To je podle finančního poradce Radima Frolíka otázka pro věštce. Podle něj se ale většina odborníků shoduje, že minimálně rok bude inflace vysoká.
-
Jaké budou důchody za deset, dvacet let? Nespoléhejte na stát a zabezpečte se sami
O tom, že důchody tzv. Husákových dětí nebudou příliš vysoké, se mluví už dlouho. Ale ne všichni lidé myslí na svoje finanční zabezpečení ve stáří.
-
Co je jistější? Mít peníze pod polštářem nebo na účtu?
Pryč už jsou doby, kdy jsme si střádali peníze doma „pod polštářem“. Dnes je většinou ukládáme do bank, kde se více či méně zhodnotí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka