Je praktická, úsporná a může vás zachránit. To umí jedině kápézetka
V přírodě přežijete bez úhony díky krabičce poslední záchrany. To tvrdil už v roce 1935 Jaroslav Foglar, který uměl naskládat do krabičky desítky praktických věcí, které člověk potřebuje k životu na svých cestách, a když dojde na nejhorší, tak i k jeho záchraně.
V Pardubicích má tento jedinečný spisovatel svého pokračovatele. Sedmadvacetiletý Jaroslav Bartoš se rozhodl krabičky poslední záchrany vyrábět.
„Ve studentských letech jsem velmi rád cestoval. A kápézetku jsem měl vždy při sobě. Už od dětství. Chtěl jsem prostě poznat kus světa, ale nebyly peníze, tak jsem hledal způsob, jak si na to vydělat. Jednou mi řekl kamarád, že obdivuje mou kápézetku, a že by ji ode mě rád koupil. Tak jsem si řekl, že to zkusím ve větším měřítku,“ popisuje cestu za svým snem Jaroslav Bartoš. A jeho záměr se ujal. O kápézetky je zájem, lidé skautské zásady stále ctí.
Zápalka, která hoří i pod vodou
Kápézetka pomůže při drobných nesnázích, může ale nastat i situace, kdy zachrání život. „Na spodní straně víčka máme nalepené informace, jak postupovat při první pomoci, máme tam i píšťalku na přivolání pomoci vyrobenou na 3D tiskárně. Obvaz je také kuriózní. Je ve formě miniaturní tablety. Když je potřeba, tableta se navlhčí a expanduje na látkový ubrousek o rozměru dvacet krát dvacet centimetrů,“ popisuje jednotlivé předměty Jaroslav Bartoš.
Dalšími praktickými vychytávkami jsou vteřinové lepidlo, drátek, provázek i malinký metr, nemělo by chybět zrcátko. Místo březové kůry se ale v dnešní době může dát třeba zápalka, která hoří i pod vodou.
Do krabičky poslední záchrany patří už tradičně prezervativ. „Ano, kromě klasického využití ho můžete použít jako vodotěsné pouzdro, izolaci, pružné obinadlo, k rozdělání ohně... Je to snad nejvíce multifunkční věc v naší KPZ. Zajímavé jsou i multifunkční kleště, což jsou v podstatě miniaturní kombinačky s nožíkem, šroubováčkem, otvírákem, vše v jednom. Jednomu z našich klientů se povedlo s těmito kombinačkami vyprostit srnku z pytláckého oka,“ doplňuje Bartoš.
Související
-
Nejenom uzly a morseovka. Skaut jde s dobou
Tenhle spolek do starého železa podle všeho nepatří. Dnešní skauti využívají sociální sítě a otevírají se veřejnosti. Jejich duch přitom zůstává podobný.
-
Knižní novinky pro děti od pardubického knihkupce. Letos je z čeho vybírat
Víte, že Jaroslav Foglar napsal sto devět knih? A z toho šedesát veselých i vážných příběhů klubu Rychlé šípy?
-
Hurá do přírody! Bezpečné výlety v době koronakrize
Chcete vzít rodinu na výlet, vyčistit si hlavu, odjet na chvíli z města? I v období vládních opatření můžeme vyrazit do přírody!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.