Jedenáct tisíc leteckých pum. Kam za války padaly v Pardubicích bomby?

Pod stavebními parcelami v pardubickém Svítkově by mohla být nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. V této městské části je totiž letiště a rafinerie, které byly v roce 1944 cíli amerických a britských bombardérů.

Nálety byly celkem tři a během nich americké a britské bombardéry zasypaly Pardubice víc než 11 tisíci pumami. První nálet postihl kvůli navigační chybě obytné čtvrti na východním okraji města a těžce poškodil celou infrastrukturu města. Další dva (v srpnu a prosinci 1944) už byly přesnější a zasáhly pardubickou rafinerii a letiště. Z těchto míst pocházejí i dvě americké pětisetlibrové bomby ve sbírce Východočeského muzea.

„Malinko se liší a v tuto chvíli v nich chybí náplň, zapalovač a stabilizátory, které zajišťovaly, že ta bomba padala rovně dolů. Jsou to jen litinové pláště,“ vysvětluje historik Jan Tetřev.

Bomby měří přes metr, průměr historik odhaduje na 55 centimetrů. „Jsou vyrobeny z litiny, mají aerodynamický tvar, aby dobře padaly a nabíraly dostatečnou rychlost a na těle bomby vidíme úchyty, za které pravděpodobně držely v pumovnici.“

Při náletech na Pardubice byla hlavní cíl rafinerie Fanto. „Chtěli zničit nejvíc materiálních statků a pokud možno na dlouho, aby to Němci nemohli opravit. Bomba vytvořila takové krátery, že když je nezavezli, tak je ještě dnes v Pardubicích na loukách kolem Parama nacházíme,“ doplňuje Tetřev.

Až moc dobrá trefa

Nad Pardubicemi podle něj nebyla silná protiletecká obrana. „Nějaká letadla z pardubického letiště vzlétla, ale to hlavní bojování ve vzduchu se odehrálo až v jižních Čechách při cestě zpátky. Piloti I. a II. vlny, která útočila na firmu Fanto, to měli jednoduché a trefili.

Oni ovšem trefili tak dobře, že rafinérii i město zahalil obrovský mrak černého dýmu. Piloti ze III. a IV. vlny z té skupiny, která útočila na „fantovku“, tak už házeli bomby do toho kouře. A z toho vznikly ty škody kolem nádraží, protože to házeli odhadem.“

Z jaké vlny dopadly bomby na Svítkov, nechce historik odhadovat. „Určitě to ale byly bomby z tohoto náletu, ať už to jsou od B-24, které útočily na rafinérii Fanto, nebo od B-17, které útočily na pardubické letiště. Svítkov a Popkovice jsou obce, které měly tu smůlu, že ležely v dosahu rafinerie a kousek od letiště, takže ty škody tam byly obrovské.

Nálet na Pardubice 24.8.1944  -nádraží a hořící rafinérie

Související