Nález ve Svítkově: Může to být letecká puma, ve hře je i evakuace 3000 lidí

Pod stavebními pozemky v pardubické čtvrti Svítkov je možná nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Ukázal to pyrotechnický průzkum. Pokud ověřovací sonda potvrdí, že je to opravdu 75 let stará bomba, bude to nejspíš o víkendu znamenat evakuaci několika tisíc lidí a omezení v dopravě.

Co se pod zemí na poli v pardubickém Svítkově opravdu skrývá, by mohlo být jasné v pátek. Pyrotechnický průzkum v jednom místě odhalil, že přibližně tři a půl metru pod zemí je něco, co by skutečně mohla být letecká puma.

Zapomenutá puma z 2. světové války?

Pravděpodobnost, že jde o leteckou pumu, je docela velká, ve Svítkově totiž už před druhou světovou válkou byla rafinérie a vojenské letiště a obě tyto stavby byly v roce 1944 cílem spojeneckých náletů. Ty byly nakonec celkem tři a americké a britské bombardéry zasypaly Pardubice víc než 11 tisíci pumami. V následujících dnech policejní pyrotechnici na místě nálezu provedou sondáž, která přesně určí, co v zemi leží. Může se totiž stát, že to bude jen kus starého železa.

Podle informací z magistrátu by se případná evakuace měla týkat více než 3100 lidí v okruhu jednoho kilometru. A pokud se nález potvrdí, měla by evakuace nastat v sobotu ráno. Je připravený evakuační plán, který počítá s dopravou i evakuačním centrem, které by bylo pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí opustit Pardubice v hokejové aréně.

„Jsme připraveni zajistit převoz lidí do evakuačního střediska a následně i zpět domů, a to vozy MHD označenými nápisem Evakuace. Na akci jsou připraveny se podílet jednotky požární ochrany, Policie České republiky a Městská policie Pardubice,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení pardubického magistrátu Jiří Kyncl.

Evakuační zavazadlo

Pokud by k evakuaci skutečně došlo, neměli by si lidé zapomenout vzít s sebou zejména osobní doklady, finanční hotovost, jídlo, pití a léky, pokud nějaké pravidelně užívají.

Bagr pracuje na kanalizaci pro nové parcely ve Svítkově

Omezení by zasáhlo i letiště a železnici

Pokud je to pod zemí skutečně britská nebo americká bomba, dotknou se omezení i dopravy. V kilometrovém perimetru je například silnice I/2, kterou by případně policie v úseku od Parama po Staré Čívice musela uzavřít. Do evakuační zóny spadá také část mezinárodního letiště a také hlavní železniční koridor z Prahy na Moravu, který by bylo nutné uzavřít.

Celá akce, která může nastat, je plánovaná záměrně na sobotu aby případné omezení provozu škol, firem i dopravy bylo co nejmenší. Samozřejmě, stále se může ukázat, že pod zemí je jen kus železa.

Pardubice se na podobné manévry nepřipravují poprvé. Už v roce 2015, kdy se stavěly silnice kolem rafinerie Paramo, zpracoval magistrát evakuační plány pro tisíce lidí a spustil i preventivní osvětovou kampaň.

autoři: zan , pta | zdroje: statutární město Pardubice , Český rozhlas Pardubice

Související