Jehla budí respekt i po letech. Na darování krve je nejtěžší první krok

3. leden 2024

Možná si taky dáváte v novém roce nějaká předsevzetí. Jako inspirace v tomhle směru může posloužit dárce krve. Třeba Jan Pešek.

„Pro mě byla velice těžká cesta k prvnímu kroku. Vždycky jsem si říkal, že bych se radši říznul do ruky, než aby do mě někdo vrážel nějakou jehlu. Člověk to musí zlomit. Dnes už mám 42 odběrů a v únoru mě čeká 43. Zdraví mi slouží a chodím darovat pravidelně.“

Pomáhá okolí

K darování krve je potřeba motivace a správní lidé kolem vás. „I když tatínek v mém dětství daroval, nikdo mě k tomu nevedl. Na vysoké škole kluci chodili darovat plazmu, aby měli nějaké peníze navíc. Hned v prvním i druhém zaměstnání jsem se s darováním setkal, ale pořád mi ta motivace chyběla. Při přechodu do současného zaměstnání jsem měl poměrně málo dovolené. Kolektiv kolem mě krev daroval. Tak jsem o tom dlouhé měsíce přemýšlel a nakonec do toho šel.“

Dárce krve a dobrovolník Jan Pešek

V práci je dnes Pešek členem velice široké skupiny dárců. „Dost se hecujeme a snažíme se motivovat hlavně prvodárce, abychom je zlomili. Jednoho kolegu jsme přemlouvali snad dva roky a když se vrátil z prvního odběru, divil se, proč už nedaruje dávno, že to je úplně v pohodě.“

Na odběry chodí Jan Pešek do Chrudimské nemocnice. „Jsou tam milé a šikovné sestřičky. Po každém odběru si hned naplánuju další za 3 měsíce. Do roka můžou muži darovat čtyřikrát. Využívám toho plně. Někdy si tím prodloužím víkend. Největší odměna kromě dobrého pocitu je ten den volna z práce. Dostanete i stravenku, slevu na dani, různé benefity zdravotních pojišťoven, někde bývá i MHD po dosažení 40 odběrů zdarma.“

V Litomyšlské nemocnici provádí i klasické odběry plné krve. Plazma se může oddělit později

Co dělat před a po?

Den před odběrem je podle Peška potřeba tolerance rodiny. „Nemůžu si dát tučné jídlo, alkohol, aby krev byla v pořádku. Na transfuzní stanici musím vyplnit různé dokumenty a absolvuju malý odběr krve. Po rozboru jdu na prohlídku k lékaři. Následuje velký odběr 450 mililitrů krve.“

I jako zkušený dárce má k odběrům pořád respekt. „Jehla má svoje rozměry. Poslední roky jsem se naučil ruce prostřídávat. Pro moje žíly mi to připadá příjemnější. Co člověk, to názor. Každé tělo se chová jinak a jinak regeneruje. Viděl jsem několik lidí, kteří po odběru zkolabovali. Minutku dvě si v křesle posedím, vyklidním se. Pak jenom sjedu dolů, kde se potvrzuje legitimace dárce krve.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související