Jeleni, nebo králíci. Mladí hudebníci si tábor užijí kdekoliv
Ve středu 3. července začal další ročník Českého hudebního tábora mládeže. Unikátní prázdninový projekt se koná už po třiadvacáté. Letos ale na táborníky čekalo několik změn vyplývajících především z toho, že tábor se odehrává v jiném místě.
„Z Horního Jelení jsme se přestěhovali na Horu Matky Boží u města Králíky. Tábor se odehrává v klášteře, poutním domě a také v ZUŠ Králíky. Takže odpadl ten tradiční táborový kolorit s chatičkami a bazénem,“ vysvětluje ředitel tábora Josef Kušička.
Inspirující prostředí
Horské prostředí si ale hlavní pořadatel pochvaluje: „Je to krásné prostředí, historické a pro hudebníky velmi inspirující. Ať už jde o akustiku, protože ta hudba v klášterních prostorách úplně jinak vyzní. A je tam i chladnější prostředí, takže pro hudebníky příjemnější, protože se nemusí potit v táborovém stanu.“
Původní dějiště tábora, rekreační zařízení Radost měnilo svého majitele a to je důvod, proč se letos všechno odehrává v Králíkách. V Horním Jelení tak obyvatelé zažijí neobvykle klidné léto. Mnozí by chtěli, aby se hudební tábor do Jelení vrátil. Ale i v Králíkách se na hudebníky těšili. „Hledali jsme místo, které by bylo vhodné pro pokračování tábora. A dostali jsme nabídku od pátera Karla Moravce a ta se nám moc líbila,“ říká Josef Kušička.
Také letos je o hudební tábor zájem: „První běh nebyl vůbec problém naplnit a pokud ještě posluchači mají doma hudebníka od osmi do devatenácti let, stále ještě nějaká místa na tom druhém běhu, který začíná v neděli 14. července máme.“
Hlavním posláním hudebního tábora je praxe. Účastníci jsou vynikající hudebníci, ale jedna věc jim chybí: „Je to souhra v symfonickém orchestru. Mladí hudebníci jsou úžasní co do techniky, to si pochvalují i dirigenti. Co českým studentům chybí je třeba čtení not při hraní v orchestru, zkušenost s hraním v orchestrech,“ vysvětluje vedoucí tábora Josef Kušička.
Táborníci nezahálí
Mladí táborníci se v Králíkách rozhodně nenudí. „Dopolední program vyplňují zkoušky všech hlavních oborů, po přestávce probíhají rekreační aktivity. Po nich se opět zkouší v orchestrech, případně v nástrojových sekcích. Potom si mohou hudebníci vybrat některou z volitelných aktivit jako odpočinek, divadlo, sbor, turistika a podobně. Po večeři probíhají každý den koncerty,“ popisuje program dne Josef Kušička.
Koncerty pro všechny
Koncerty může navštívit i veřejnost. Jejich kompletní program je na internetových stránkách Českého hudebního tábora mládeže.
I když má Josef Kušička s táborem starostí nad hlavu, také on si ho užívá: „Rád chodím na koncerty, sleduji to táborové dění. Jsem i rád, že tábor je v jiném místě, protože nejsem doma. Bydlím totiž v Horním Jelení, takže tentokrát jsem se musel i já přestěhovat, i já jsem jeden z táborníků.“
Související
-
Skoro jako kyslík. Pro Tomáše Židka je hudba životně důležitá
Dirigent, sbormistr, muzikant, pedagog. Jednoslovná charakteristika na tohoto umělce jednoduše nepasuje. Záběr má velmi široký. Prakticky ve všem, co dělá, slyšíte hudbu.
-
Měsíce příprav může zazdít bouřka. Pro Smetanovu Litomyšl strašák jako hrom
Hudební svátek láká na začátku léta davy. Do Pardubického kraje přijíždějí lidé z celé republiky i ze zahraničí. Národní festival se stal pořádným kolosem.
-
Do hudby je nikdo tlačit nemusí. Jak funguje taková školní kapela?
Když se dítěti nechce, moc s ním nepohnete. Rodič kolikrát nemá šanci, aby ho přiměl k nějaké aktivitě. V případě holické skupiny Maximix jde ale přemlouvání stranou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.