Kde v Pardubickém kraji zaručeně zabloudíte? V tújích a habrech
Zábavu i trochu dobrodružství si můžete užít ve dvou velkých labyrintech. Jeden najdete na zámku v Nových Hradech, druhý vyrostl u břehu Tiché Orlice v Brandýse nad Orlicí.
Slovo Labyrint známe z antické mytologie. Stavitel a vynálezce Daidalos postavil labyrint pro krétského krále Mínóa, aby v bludišti svého paláce mohl držet hrozivého tvora Minotaura. Napůl býka a napůl člověka. Labyrinty oživila renesance a v baroku patřilo bloudění v zámeckých zahradách k oblíbeným druhům zábavy, stejně jako dnes v Nových Hradech.
Stovky smaragdových tújí
Areál rokokového zámku v Nových Hradech je velmi rozlehlý a má hned několik návštěvnických magnetů. Mezi ně určitě patří labyrint ze vzrostlých tújí. Vytvořili ho majitelé zámku, rodina Kučerových. Autorem návrhu labyrintu, který vznikl v roce 2007, je zahradní architekt David Kučera. Část nízkých tújí byla do labyrintu přenesena z nádvoří, počet stromů v labyrintu se nyní pohybuje okolo 750.
Túje typu smaragd se pravidelně upravují do dvou typů výšek, dvou a tří metrů. Po cestách v labyrintu ujdete asi 600 metrů, samozřejmě ale záleží na tom, jak dobře se orientujete. Najít správnou cestu by vám měl usnadnit i výhled ze čtyř dřevěných můstků. To, že v labyrintu narazíte na pár slepých uliček, vás asi nepřekvapí. O soše, která stojí v jeho středu, se to ale říct nedá.
Novohradské bludiště ukrývá ve svém středu sochu jednoho z nejkrutějších diktátorů 20. století J. V. Stalina. „Ta socha byla vysoká čtyři metry, my jsme ji napolo zakopali, takže je v dehonestující podobě,“ vysvětluje majitel novohradského zámku Petr Kučera. „Tu sochu jsme objevili ve sklepě našeho zámku. A uvědomil jsem si, že máme ve sklepě novodobého Minotaura. Tuto nechvalně známou postavu popisuje vysvětlující text. V jeho závěru se dočtete, že lidská svoboda není samozřejmostí, proto o ni musíme neustále pečovat.
Brandýs ve světě
Labyrint v Brandýse nad Orlicí je přírodní bludiště. V údolí na okraji města a břehu řeky Tiché Orlice ho založilo sdružení Brandýs ve světě. Návštěvníci v labyrintu bloudí od roku 2009. Bludiště leží přímo na ose pomníku Jana Amose Komenského, který v Brandýse nad Orlicí pobýval v letech 1622 – 1625 a sepsal tu i slavné dílo Labyrint světa a ráj srdce.
Linie bludiště tvoří geometricky vysazené habry, které dosahují výšky dvou metrů, šířka stěny je asi 0,8 metru. Aby zelená přírodní stěna zamezila co v největší možné míře průhledu, musí se pečlivě udržovat. Habry navíc na zimu opadávají, proto jsou úpravy labyrintu velmi náročné, na rozdíl od bludišť, které tvoří jehličnaté stromy.
Labyrint má čtvercový půdorys, o straně dlouhé 35 metrů. Stěny živého plotu tvoří kresbu zemské koule, hlavní poledníky a rovnoběžky vám pak rafinovaně komplikují cestu do centra labyrintu. Průměrná délka bloudění se pohybuje okolo dvaceti minut. Nejkratší cesta ke středu je dlouhá 300 metrů. Pokud si chcete prohlédnout labyrint v celé jeho kráse z výšky a pochopit systém uliček, pak si vyjděte k pomníku Jana Amose Komenského.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.