Když začne hořet auto, nehledejte pomoc na benzince, mějte po ruce hasičák

20. únor 2023

Ročně se u nás stane 20 tisíc dopravních nehod, u kterých zasahují hasiči. A jak reagují projíždějící řidiči? Podle profesionálního hasiče Štěpána Hegera jsou lidé, kteří zastaví jen proto, aby si událost natočili na mobil. Pak jsou lidé, kteří chtějí pomoct, ale nevědí jak na to. Nejméně početnou skupinou jsou poučení laici, kteří mohou skutečně svou pomocí zachránit život. V Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice jsme se věnovali především nehodám, kdy auto začne hořet.

Požár vzniká většinou při jízdě z nejrůznějších příčin. Pokud ucítíte kouř, zachovejte klid a hledejte bezpečné místo k zastavení. Pokud jedete po dálnici, je třeba najít odstavný pruh nebo dojet na nejbližší sjezd. Než vystoupíte z auta, oblékněte si bezpečnostní vestu. Je velmi důležité, abyste ji měli po ruce, to znamená v kabině auta, nikoliv v kufru.

Čtěte také

„Rozhodně nehledejte pomoc na čerpací stanici. Takových případů je hodně, řidiči si neuvědomí, jaké nebezpečí tam hrozí. Další chybou může být to, že ve zmatku nechají například děti nebo babičku ve vozidle. Tady doporučuji nacvičit si vyndání celé sedačky z auta. Většinou je to tak, že ji nainstalujeme, a když děti odrostou, tak ji zase vyndáme. Ale v případě požáru hrají roli vteřiny,“ upozorňuje hasič.

Malý hasičák může zachránit auto

Nejdůležitější je v případě požáru auta zalarmovat hasiče, tedy zavolat na linku 150. V nových vozidlech už je červené tlačítko, které stačí stisknout a pomoc jede na místo určení.

„V České republice není povinné vozit hasicí přistroj v autě, ale například v Polsku je hasičák povinný, a to má myšlenku. Každý požár je v prvopočátku jednoduché uhasit, pokud se začne hned. Ale požár se šíří velmi rychle, po deseti minutách už nebudete mít co hasit. Proto je hasicí přístroj v autě důležitý. Stačí malý dvoukilový hasicí přístroj neb práškový sprej. Stojí od pěti set do tisíce korun a má to smysl,“ doporučuje hasič Heger.

Profesionální hasič Štěpán Heger je jedním ze dvou hasičů v České republice, který pracuje v celosvětové organizaci Weber Rescue Systems. Pořádá kurzy jak pro profesionály, tak pro laickou veřejnost.

„Momentálně připravujeme kurz pro laiky zaměřený na zvládání dopravních nehod a požárů, kdy si lidé vyzkoušejí reálné zásahy, budou hasit auto zasažené požárem, a podobně. Více najdete na stránkách www.rescueprofi.cz.

Jaké další pomůcky je dobré mít v autě pro případ dopravní nehody? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.