Keltský skanzen u Nasavrk otevírá novou svatyni inspirovanou oppidem v Bavorsku
Keltský skanzen u Nasavrk na Chrudimsku v dnes odpoledne otevře novou svatyni. Stavba je volnou rekonstrukcí svatyně z oppida Manching v Bavorsku a jde o konstrukčně nejnáročnější objekt celého areálu. Ve svatyni se také začnou konat svatební obřady.
„Svatyni jsme plánovali léta dopředu. Stavěli jsme ji od minulého roku. Občas si pomůžeme bagrem a další těžkou technikou, ale primárně se snažíme stavět starými technikami,“ řekl Jiří Antoš ze skanzenu. Svatyně stojí na dřevěných sloupech a je obehnaná kolem dokola palisádových oplocením.
Stavba je volnou rekonstrukcí svatyně z Manchingu. Má stejný půdorys objektu i okolí. Podoba brány, vnitřní části, zdobení a konstrukce střechy vznikla podle vlastního návrhu skanzenu.
Svatba ve skanzenu?
Nejnáročnější částí konstrukce byla stavba samonosného věnce, který nese váhu věže. „Celou konstrukci věže jsme museli nejprve sestavit na zemi a poté ji dát vcelku nahoru, což bylo dost náročné. Ostatní objekty v našem skanzenu byly oproti svatyni o hodně jednodušší na stavbu,“ řekl autor stavby Jan Klouda.
Klouda se podílel také na stavbě obydlí náčelníka, celodřevěné stavby s rákosovou střechou z roku 2021. Dosud to byla poslední novinka v areálu. Podle Antoše bude další rozvoj skanzenu záviset na dotačních příležitostech.
Svatyně s palisádou stála 3,4 milionu korun, Pardubický kraj na ni přispěl dvěma miliony korun. Svatyni skanzen otevře v pátek od 16:00, připravený má k tomu keltský rituál. „Dnes nevíme, jak rituály vypadaly, vycházíme z archeologických nálezů. Je předpoklad, že podobné stavby používali Keltové k uctívání bohů,“ vysvětlil Antoš.
Skanzen má teď také nové místo pro pořádání svatebních obřadů, dodal. Skanzen celoročně pořádá množství akcí. Kromě pátečního otevření svatyně tam v sobotu návštěvníci mohou zajít na Medokvas, lidé se seznámí se životem včel a na programu je také vystoupení skupiny Gladiatores Viva Gladius, která se zaměřuje na život gladiátorů.
„A jednu novinku chystáme na zimu, nazvali jsme ji Osvícený skanzen, budou tam světýlka, lidé si odpočinou od moderních Vánoc,“ řekl Antoš. Skanzen zve návštěvníky od roku 2016. Dvorce v něm ukazují život Keltů. Jednou z inspirací bylo keltské oppidum u Českých Lhotic, jediné ve východních Čechách.
Související
-
Tajemná brána vás zavede o 2000 let zpátky. Vítejte ve světě Keltů
Jak kdysi mohla vypadat keltská osada nebo dokonce město? V Keltském archeoparku v Nasavrkách si o tom můžete udělat představu.
-
Kudy do Země Keltů? Začněte v Nasavrkách
Víte, že v našem kraji máme jedno z nejzachovalejších opevněných hradišť, které obývali Keltové? Vydejte se po Keltské stezce a vstupte přímo do jejich světa.
-
Nasavrcký skanzen čeká boj o přežití. Kvůli stopce pro návštěvníky je areál bez peněz
Žádní návštěvníci, žádné peníze na provoz. Keltský skanzen v Nasavrkách čeká velmi těžký rok. Provozovatelé se obávají, že současný stav dlouho nevydrží.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stávku kolegyň v administrativě podporujeme. Jejich platy jsou mizerné, říká šéf Unie státních zástupců
-
5 dní se Rusové snaží prolomit naši obranu v Kurské oblasti. Vojáci stojí pevně, říká Zelenskyj
-
Praktičtí lékaři na konci října na dva dny zavřou ordinace. Protestují proti úhradové vyhlášce
-
Politolog Just: Zvyšování platů politiků je důsledek zákona. Vláda si jen vybrala špatné načasování