Klepáč

11. prosinec 2013

Dřevěná vyhlídka v Kralickém Sněžníku skýtá dechberoucí výhled

Poslední rozhledna našeho letního seriálu je v mnoha směrech odlišná. Ve skutečnosti totiž neleží v našem kraji a dokonce ani na území České republiky. Rozhledna Klepáč na vrchu Klepý stojí přímo na hranicích s Polskem a je dílem polských řemeslníků. Ani cesta sem není zrovna jednoduchá. Ideálně, když necháte auto na záchytném parkovišti na rozcestí Pod Klepáčem, kam se pohodlně dostanete z Horní Lipky. Následující tři kilometry vám bude dělat společnost zpočátku prudce se zvedající červená značka. Kamenitá, strmá pěšina s množstvím kořenů a vymletých stružek od vody stoupá až na 1143 vysoký vrch Klepý, který je evropským rozvodím. Potoky a říčky z jeho strání totiž tečou do tří moří – Severního, Černého a Baltského.

Stavba rozhledny na Klepáči začala v roce 2009. Ač byl původně plánovaný termín dokončení stanoven na 30.9. 2009, pomalý průběh stavby a nečekaná sněhová nadílka na počátku října udělaly plánům čáru přes rozpočet. Slavnostního otevření se tak rozhledna dočkala až na jaře 2010. Stavba si však dlouhého fungování neužila. Prudká horská bouře poničila postavenou konstrukci hraniční rozhledny na Klepáči. Rozhledna tak musela být důkladně opravena a nyní už znovu návštěvníkům slouží. Z její vyhlídkové plošiny se návštěvníkům otevírá nádherný kruhový výhled do Čech i Polska.

Nádherný výhled z Klepáče na sjezdovky na Dolní Moravě

Praktické informace:
Lokalita:
Vrch Klepý u Dolní Moravy
GPS: 50°9'26,79"N 16°47'26,84"E
Nadmořská výška: 1143
Celková výška: 25 m
Otevírací doba: Volně přístupná
Výhled: Kralický Sněžník, Orlické hory, Jeseníky, Kladská kotlina


Zobrazit místo Rozhledna Klepáč na větší mapě

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.