Klinika v Přelouči cílí na diabetiky. Vyšetří jim oči, zahojí bércové vředy
EUC Kliniky v České republice zavádějí nové technologie s podporou umělé inteligence. Například v Přelouči pomáhá umělá inteligence lidem, kteří trpí diabetickou retinopatií, což je poškození cév v sítnici oka.
Speciální vyšetření u diabetologa trvá jen chvíli, nebolí, a díky němu se dá určit přesná diagnóza. Diabetolog podle výsledku odešle pacienta k očnímu lékaři nebo také ne.
„Oční lékaři tuto aktivitu vítají, protože díky speciálnímu screeningu se k nim dostanou předem vybraní pacienti a předejde se dlouhým čekacím dobám v očních ordinacích,“ říká PhDr. Jan Šlajs, výkonný ředitel divize EUC kliniky.
Centrum hojení chronických ran v Přelouči
Centrum hojení chronických ran funguje v Přelouči půl roku. Lékaři na klinice pomáhají pacientům s bércovými vředy, dekubity či pooperačními ranami. Pro správnou terapii chronické rány je pro lékaře stěžejní odhalit příčinu jejího vzniku.
„Mohou to být i proleženiny nebo pacienti s diabetem, kteří mají tzv. diabetickou nohu. Tito lidé si mohou přijít pro radu za panem primářem Dejdarem, který je garantem Centra hojení chronických ran,“ vysvětluje Jan Šlajs a pokračuje:
„Chronická rána je rána, která se neúspěšně léčí déle než šest týdnů. Pak je potřeba hledat odborníka. Naši lékaři naučí pacienty ošetřovat tyto rány. Velmi důležitá je hygiena, aby vše bylo čisté. Dnes existují speciální gely na kyslíkové bázi nebo s obsahem antiseptického stříbra. Také různé spreje, které podporují prokrvení daného místa, vše je k dispozici,“ popisuje Jan Šlajs.
I bércový vřed lze podle něj vyléčit, ale trvá to dlouho, pacient musí být velmi trpělivý a spolupracovat. Při optimální péči lze bércový vřed do půl roku vyléčit. Bez péče samotného pacienta se to ale většinou nepodaří.
Co by se rozhodně nemělo zanedbat v případě nehojící se rány? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Diabetici, nepodceňujte preventivní prohlídky očí. S umělou inteligencí je to jednodušší
S diabetickou retinopatií, což je onemocnění oční sítnice, se u nás léčí na 100 tisíc pacientů. Tato nemoc může způsobit diabetikům i kompletní ztrátu zraku.
-
Diabetik bývá často kardiakem. Jak z bludného kruhu ven?
Diabetici se nejvíc bojí ztráty zraku nebo amputace v pozdních stádiích cukrovky. Ale mnohem nebezpečnější je hrozba infarktu a mrtvice. Diabetik bývá často i kardi...
-
Cukrovce II. typu se dá předejít. Pomůže třeba dostatek pohybu
14. listopadu si připomínáme Světový den diabetu. Léčba se v současné době neustále zdokonaluje a díky novým lékům mohou žít diabetici běžný život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.