Korunovační klenoty bez front a na dosah? Svojanov hostí unikátní výstavu

6. září 2019

Říká se, že aspoň jednou za život by je měl vidět každý správný Čech. Přitom se ukazují jenom vzácně. Národní poklad pěkně v klidu můžete prozkoumat na hradě Svojanov, a to od 7. září do 3. listopadu.

Mistrovské repliky podle jejich majitele věrně odrážejí originál. „Chtěli jsme, aby lidé mohli bez jakékoliv fronty přijít a exponáty si prohlédnout. Nikdo dobu jejich prohlížení nelimituje. Návštěvníci tedy můžou studovat všechny detaily,“ říká Ondřej Rea.

Při instalaci trne

Exponáty jsou umístěné ve speciální bezpečnostní vitríně. „Vytvořit ji nebylo jednoduché. Celá vrchní kopule váží přes sto kilogramů. Mně osobně se vždycky zastaví srdce. Ulevím si, když se nám instalace úspěšně podaří a nic nepoškodíme.“

Kopie korunovačních klenotů - detail královského jablka

Ve Svojanově přípravy trochu komplikovala historická podlaha. „Všechno máme v bednách na kolečkách, se kterými tam nebylo možné jezdit. Výsledek ale je v kombinaci nově opravených prostor a kamenné podlahy mimořádně krásný,“ myslí si Rea.

Klenoty na výstavě doprovází legendární král a císař Karel IV. „Snažili jsme se zpracovat poutavým a časově přijatelným způsobem jeho život a nejznámější skutky. Jsou tam panely a celá řada exponátů jako třeba repliky dobových mincí, zbraní a gotického oblečení. Nechybí ani replika jeho obrovské sochy, která na návštěvníka hledí hned při vstupu do výstavního sálu.“

Dělat něco, co má smysl

Asi takovou pohnutku měl Ondřej Rea, když vymyslel koncept výstavy. „Chtěl jsem udělat projekt, na který by byl člověk opravdu osobně hrdý a mohl na něj na stará kolena vzpomínat. Napadlo mě, že korunovační klenoty by mohly být téma, co osloví Čechy, aby se víc zajímali o českou historii. V den, kdy mě tohle téma napadlo, tak jsem si pustil Českou televizi, kde běžel nádherný dokument o zlatníkovi Jiřím Urbanovi.“

Na internetu se Rea následně dozvěděl, že Urban shodou okolností bydlí 15 kilometrů od něj. „Druhý den jsem se s ním potkal v dílně a po několika měsících plánování, vyjednávání, domlouvání podmínek jsme se dali do práce. Ještě ten rok mistrovské repliky vznikly. Na výstavě promítáme krátký film o práci pana zlatníka. Asi nejnáročnější bylo cizelování vzorů na královském jablku, kde jsou nádherné výjevy ze Starého zákona a spousta dalších krásných prvků.“

Mistrovské repliky vznikly asi před pěti lety. Putovní výstava už projela skoro celou republiku. Po Svojanově ji čeká doplnění o několik dalších exponátů.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související