Koza na lopatě a vrzající čerpadlo. Nová kniha ukazuje, co roztáčel vítr

25. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oprava dřevěného větrného mlýna

Věděli jste, že větrných mlýnů je celá řada různých typů? Právě tyto stavby společně s mlýnky a větrnými čerpadly mapuje nová kniha autorů Jana Doubka, Břetislava Koče a Radima Urbánka.

„Větrné kolo si většinou představíme se čtyřmi perutěmi, lopatami a přitom může být i s osmi. Sami mlynáři praxí zjistili, že počet lopat nehraje roli ve výkonu. Existují zděné i dřevěné mlýny anebo se zděným základem a vrchní dřevěnou částí. Kromě toho bychom výhradně kolem Ostravy našli malé větrné mlýnky. Časem se dostaly na Slovensko a do Jindřichovic pod Smrkem,“ vypráví Urbánek.

Jako z westernu

Kniha se jako první vůbec souhrnně zabývá větrnými čerpadly. „Znát je můžeme z westernových filmů, kde se objevují u hospodářství anebo u železnice. Třeba snímek Tenkrát na Západě vyloženě začíná tím, jak vrže nenamazané větrné čerpadlo.“

Zděný větrný mlýn

Skoro u každého mlýna se traduje historka, jak si hospodář šel domluvit semletí, k lopatě přivázal kozu a vevnitř mlynář odbrzdil větrné kolo. Doložené to ale nikde není.

A proč publikaci sepsali zrovna tito autoři? „Břéťa s oblibou říká, že jsme praštění lopatou větrného mlýna. Na počátku byla výstava, kterou dělal Honza. Dnes je to největší sběratel předmětů s vazbou k větrným mlýnům,“ přibližuje Radim Urbánek.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?