Králíky, Litomyšl, Litice. Majitelé, po kterých se jmenují, byli pořádní kruťáci
Některá sídla v Pardubickém kraji, byla skutečně pojmenovaná po majitelích, jejichž jména neznamenají nic hezkého. Význam těchto jmen je často ve znamení něčeho hrozného, krutého, odporného nebo nelítostného. Posuďte sami. S jazykovědkyní Dagmar Magincovou jsme rozkryli původ názvů Králíky, Litice, Litomyšl nebo Polička.
Králíky založil odporný Greulich
Králíky byly původně hornickou osadou, která byla založena asi v polovině 14. století při dolech na železo a stříbro. Prvními usedlíky byli Němci, a tak dostala osada německé jméno Grulichs, což znamenalo Greulichova osada. A Greulich znamená odporný.
Vlivem německé nářeční výslovnosti [Kralych] se vytvořila česká zvuková podoba Králíky, kterou lidé vnímali ve významu ves králíků, tj. králových poddaných.
Hrad a vesnice Litice na Orlickoústecku měla původní podobu Lutici. Šlo o jméno obyvatelské, vztahující se k přistěhovalcům nebo válečným zajatcům z polabského kmene Luticů, kteří sídlili v oblasti dnešního Braniborska a v Předních Pomořanech. Jejich jméno bylo odvozeno od slova ľútý neboli lítý, prudký, ostrý, zlý, hrozný, divoký, krutý, ukrutný, nelítostný, zuřivý.
Kdo byl Ľutomysl?
Nejstarší zmínka o Litomyšli je v Kosmově kronice, kde se uvádí, že šlo o pomezní hrad náležející slavníkovskému panství na hranici Čech a Moravy. Město mělo za úkol střežit také Trstenickou stezku, která tehdy spojovala střední Čechy s Moravou.
V roce 1098 zde Břetislav II. založil klášter a osada pod ním vznikla nejpozději na počátku 12. století. Později byla Přemyslem Otakarem II. povýšena na město. Jméno Litomyšl je odvozeno přivlastňovací příponou -jь z osobního jména Ľutomysl, takže znamenalo Ľutomyslův (hrad). A část ľut není nic jiného, než odvozenina od slova ľútý, což je lítý, prudký, ostrý, zlý.
Poličku postavili na poličce
Ale ne všechny názvy vznikly na památku na svého zakladatele nebo majitele. Zajímavý je původ historického města Polička.
Poličku založil při Trstenické stezce v roce 1265 Přemysl Otakar II. Z nejstaršího dochovaného zápisu vztahujícího se k danému místu („s loukami nazývanými Na poličkách“) z roku 1167 vyplývá, že město bylo založeno tam, kde do té doby nebylo žádné osídlení.
Jméno má původ ve slově polička, což je zdrobnělina od police, která tehdy nesla význam nízké, rovné, otevřené plochy. Název města tedy říkal, že jde o obec ležící na rovince.
Související
-
Po kom se jmenují ulice v centru Pardubic?
Každý den jimi procházíme, bydlíme v nich, čteme jejich názvy v mapách. Ale víme, po kom se jmenuje třeba Macanova, Gebauerova nebo Sakařova ulice?
-
Znáte NEJ Pardubického kraje? Otestujte se!
Víte, kde roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách?
-
Podle čeho se jmenují?
Český rozhlas Pardubice už několik měsíců vysílá každé všední dopoledne Názvopis. V něm jazyková poradkyně Mgr. Dagmar Magincová objasňuje původ názvu obcí a měst P...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.