Královský hrad Velešín stával na ostrohu obtékaném řekou Malší. K jeho zřícenině vede nový most

6. leden 2024

Největší audioportál na českém internetu

Most vede do bývalé hlavní části hradu. Zároveň nabízí vyhlídku na římovskou přehradu a město Velešín | Foto: Zdeněk Zajíček, Český rozhlas

Ke zřícenině hradu Velešína nás zavedl předseda sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda

Zříceninu tohoto kdysi velkého a důležitého hradu najdete na jihu Čech na pravém břehu řeky Malše. Hrad byl dlouho zapomenutým místem, v posledních letech se k němu ani nedalo dojít. Dřevěný most, který k němu vedl, byl v tak špatném stavu, že musel být odstraněn. Zříceninu od původního vlastníka koupila obec Svatý Ján nad Malší a společně se sdružením Hrady na Malši a městem Velešín hrad postupně odkrývá zrakům návštěvníků.

„Jako první uvidíte prostor bývalého předhradí, kde byly různé stavby potřebné pro provoz hradu, například kovárna, sýpka a maštale. Potom uvidíte první příkop, kde je dnes vybudovaný zcela nový most, přes který můžete dojít až do samotného jádra hradu,“ říká předseda sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda

Velešín byl jedním z prvních královských kamenných hradů. „To, že tady dnes není, je důkazem toho, že nic netrvá věčně. Hrad byl postupně rozšiřován a začaly se projevovat určité statické poruchy, které ve finále vedly k tomu, že se hrad rozpadl,“ popisuje Radek Kocanda. Hrad stával na úzké ostrožně obtékané řekou Malší. Dnes jsou z něj už jen ruiny. Vidět je hradní jádro se zbytkem velké věže a obvodové hradby.

Strategická poloha Velešína a jeho rozvržení připomíná hrad Zvíkov, který také obtéká přehrada. Zatímco kolem Zvíkova je to Orlická přehrada, velešínský hrad ční nad římovskou nádrží.

Celý ostroh velešínského hradu obtéká řeka Malše, dnes římovská přehrada. Kdysi zde bylo skalnaté údolí

Hrad pravděpodobně založil král Václav II. Podle údajů Národního památkového ústavu pochází první nepřímý doklad o jeho existenci z roku 1266. Čéč z Velešína jej tehdy dostal výměnou za majetky, na kterých bylo později založeno královské město Budějovice a hrad Hluboká.

Posléze přešel Velešín do rukou pánů z Michalovic, kteří jej v roce 1387 prodali Rožmberkům. Rozšiřování a údržba hradu byla ale pro Rožmberky natolik nákladná, že ho opustili a v roce 1541 se hrad uvádí již jako pustý.

Hrad Velešín a jeho pravděpodobná podoba. Z někdejší slávy královského hradu zbyly jen ruiny

Sdružení Hrady na Malši se stará celkem o pět památek: hrady Pořešín, Sokolčí, Louzek, Velešín a tvrz Tichá, které bývaly spojné s takzvanou Zemskou cestou, po které se dopravovalo zboží od Dunaje přes hranice až na jih Čech a po Malši a Vltavě pak dál do vnitrozemí. A Velešínský hrad býval jedním ze strážních bodů této stezky.

Že se toho v principu historie příliš nezměnilo, dokládá třeba i to, že nedaleko odtud vedla později koněspřežná dráha z Českých Budějovic do Lince a dnes se tu staví dálnice do Rakouska.

  • Krmítko
    Krmítko

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.