Legiovlak možná opustí „Československo“. Rozchod mu hraje do karet

20. říjen 2022

Unikátní pojízdné muzeum se pomalu chystá na krátký zimní spánek. Trasu pro příští rok by mělo znát nejpozději na jaře. Legiovlak jezdí po celé republice, v plánu je Slovensko a přistála i pozvánka z Belgie.

„Rozchod kolejí nám je celkem nakloněný a Evropa je tak pro Legiovlak otevřená. Momentálně ho tvoří 15 historických vozů, ve kterých ukazujeme, jak žili naši legionáři v Rusku. Přicházejí k němu lidé, kteří hledají své předky. Někdy hledají témata, která přesahují rámec jednotlivce. Dost často chodí rodiny s dětmi. Ty chtějí nejmladší generaci ukázat něco, na co můžou být hrdí,“ říká Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské.

Mašina ze Žamberka

Legiovlak nedávno posílila lokomotiva ze žambereckého Muzea starých strojů a technologií. „Nejinak tomu bude i příští rok, kdy doplní soupravu o dva vozy. Tyto nové výstavní prostory se zaměří hlavně na druhý odboj.“

Jiří Charfreitag

Žamberk se do historických připomínek zapojil taky nově otevřeným muzeem ve vile architekta Havlíčka. „Československá obec legionářská už od roku 2014 vybudovala velké množství expozic a výstav po celé republice. Nemovitost v Žamberku nám ukázala nový směr a cíl. Vybudovali jsme v ní Památník odboje. Chceme tam v budoucnu soustřeďovat vzpomínky na první i druhý odboj a snahu Čechoslováků o vznik samostatné země.“

Podle Charfreitaga budova zvenku vypadá jako takový malý hrádek. „Má kamennou věž a velká secesní okna. Budova, kterou si pan Havlíček postavil pro sebe a svou rodinu, nakonec kapacitně nestačila. Přestěhovali se proto přes ulici na druhou stranu. Ta stavba je dokonce kulturní památkou, takže stojí sama o sobě za vidění.“

Od přízemí po půdu

Hlavním výstavním prostorem je přízemí, které slouží pro dočasné expozice. „Měli jsme tam instalovanou výstavu grafik. Na dřevorytech jsme diváky prováděli první světovou válkou, konkrétně příběhem československých legionářů z Ruska. V půdním prostoru se věnujeme paravýsadku Barium, který tragicky skončil v osadě Žamberka zvané Polsko.“

Stálá výstava by se měla věnovat žamberecké vojenské posádce ve 20. a 30. letech minulého století. „Příští rok plánujeme i venkovní panelové výstavy, které připomenou kulaté výročí bojů o Sokolovo a už 105. výročí vzniku Československa. Další výstava se bude věnovat grafikovi a legionářovi Vojtěchu Preissigovi. Od jeho rodiny máme k dispozici množství originálních grafik a osobních předmětů.“

Památník měl v sezóně otevřeno jenom v pátek a v neděli. „Věříme, že se nám to povede prodloužit. Je možné ho navštívit i po telefonické domluvě kdykoliv,“ dodává Charfreitag.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.