Lesních školek je plno. V pardubickém Svítkově ale založili vůbec první církevní
Lesní mateřskou školu svatého Františka zřídila Oblastní charita Pardubice z iniciativy manželů Dvořákových. Od 1. září už je to plnohodnotná a oficiální školka.
„Měli jsme dceru v předškolním věku a řešili jsme, do jaké školky ji dáme. Protože máme rádi přírodu a víme, že dnešní děti jsou strašně málo venku, byla prvotní myšlenkou právě lesní školka. Manžel v charitě doučuje děti ze sociálně slabých rodin. I takovým poskytujeme vzdělávání,“ říká pedagožka Veronika Dvořáková.
Venku pro zdraví
Děti se otužují, jsou pořád na čerstvém vzduchu, a proto prý zdravější a vnímavější k přírodě. „Vidí změny, které se celý rok tvoří. Pozorujeme je na jedné konkrétní trase. Zjistí, co všechno se dá vyrobit z přírodních materiálů, že les není náš, ale je zvířat. Podle toho se chovají. V zimě se budeme muset víc hýbat. Samozřejmě nenecháme děti promrznout, budeme topit a průběžně se chodit ohřívat. Bez pohybu by ale nefungovalo ani teplé oblečení.“
Otevřeno mají od 7:30 do 16 hodin. „Děti můžou být třeba jenom na dopoledním programu. Po obědě chodíme odpočívat. Máme tam dvě speciální maringotky – jednu na hru a jídlo s výdejnou, druhou na spaní. Dáváme i svačinky. Průběžně si povídáme o různých věcech. Řízené činnosti by děti měly mít co nejméně, aby mohly svobodně rozvíjet fantazii, hrály si. V lese mají prostor, různé koutky, domeček. Vytvářejí si tam svoje světy, hrají hry, což je další dobrá věc pro rozvoj.“
Ve svítkovské lesní školce je ještě asi 5 volných míst. „Dvouleté děti by už měly mít stabilní chůzi a ideálně bez plen. Horní hranici představují předškoláci, pro které máme speciální program. Všechny zabavíme,“ ujišťuje Dvořáková.
Neklečí od rána do večera
Pedagogové používají takzvanou Katechezi Dobrého pastýře. „Přibližujeme Boha dětem, aby znaly církevní rok, příběhy a podobenství. Takovou laskavou a přirozenou formou. Je to o hodnotách a ne o nějakém striktním modlení. Jestli tak budou děti dál žít, záleží jenom na nich a na rodičích.“
Minulý rok byl ve Svítkově jenom lesní klub. „Postupně jsme pracovali na tom, aby to byla registrovaná školka v rámci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tou jsme od 1. 9. 2024. Děti tak u nás můžou absolvovat poslední rok předškolního vzdělávání, který je ze zákona povinný.“
Školka vybírá školné. „Máme spoustu sponzorů. Pokusili jsme se částku srazit na hodnotu přijatelnou pro každého. Domlouváme se individuálně na frekvenci placení,“ dodala Dvořáková.
Související
-
Školka v Řestokách učí děti rozumět přírodě. Dostala za to ocenění v Rakousku
Předškoláci se v Řestokách nenásilnou formou učí rozumět přírodě. Pohybují se totiž v prostředí, které je podněcuje k tomu, aby se vzdělávali a přitom je to bavilo.
-
Přespolní nechceme. Pro 200 dětí v pardubických školkách není místo
Někteří rodiče letošní boj o místa ve školkách prohráli, svoje děti tak zatím nemají kam dát. Mateřské školy jsou buď přeplněné, nebo mají přísně nastavená kritéria zápisů.
-
Zatopit v kamnech a šetřit vodou, i to se učí děti v Lesní mateřské škole Hlubáček u Holic
Mateřská Lesní škola Hlubáček má zázemí kousek od rybníka Hluboký u Holic. V maringotkách, které používají děti jako zázemí, není zavedená elektřina ani voda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka