Školka v Řestokách učí děti rozumět přírodě. Dostala za to ocenění v Rakousku

20. říjen 2023

Mateřská škola Řestoky na Chrudimsku získala tento týden v Innsbrucku cenu za ekologické zahradničení. Předškoláci se v Řestokách nenásilnou formou učí rozumět přírodě. Pohybují se totiž v prostředí, které je podněcuje k tomu, aby se vzdělávali a přitom je to bavilo. Jak to konkrétně funguje? Ptali jsme se ředitelky MŠ Řestoky Dagmar Krčilové.

„Prvním krokem bylo, že jsme před dvaceti lety začali odstraňovat kovové herní prvky ze zahrady okolo školky a vyměnili je za přírodní. Postupem času jsme ve spolupráci se zkušenými ekologickými společnostmi, vybudovali i po vzoru zahraničních projektů přírodní zahradu. Navezli jsme na zahradu balíky slámy, udělali jsme dětem černou venkovní kuchyňku, necháváme je klidně pohrát si s bahnem.“

Děti se ve školce v Řestokách učí porozumět přírodě

Postupně od herních prvků přešli k výsadbě jedlé zahrady. „Museli jsme přitom dodržet i další podmínky, které musí přírodní zahrada splňovat. Například tam musí být část neposekané trávy, i kopřivy, kde se množí babočka kopřivová, příbytky pro drobná zvířata, jezírko, děti vidí, jak se zadržuje voda na pozemku, všechno si mohou vyzkoušet, vidět na vlastní oči. Proto to ocenění,“ popisuje cestu k přírodní zahradě ředitelka Krčilová.

Instantní záhon zvládne i dítě

Instantní záhon zvládne každý. Je to velmi jednoduchá záležitost i pro děti, které ještě nedokážou rýt, nemají na to sílu. „Seženeme kartony, které zbavíme plastových nálepek a poklademe jimi posekaný kousek zahrady, kde chceme mít záhon. Na karton navršíme poseknou trávu nebo slámu či štěpku a zatížíme na rozích kameny.

Ředitelka MŠ Řestoky Dagmar Krčilová

Celou zimu pak probíhá proces zrání. „Drn pod kartonem odumírá a na jaře na místě najdeme karton zetlelý a rozmáčený, a pod tím je zemina, kam sázíme například lichořeřišnice nebo dýně. Když další rok postup zopakujeme, je záhon připravený na výsev mrkve nebo hrášku. Jde to i bez rytí,“ přidává jednoduchý tip na výrobu instantního záhonu Dagmar Krčilová.

Jak funguje program Začít spolu, který úspěšně praktikuje MŠ Řestoky? A má své následovníky? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.