Školka v Řestokách učí děti rozumět přírodě. Dostala za to ocenění v Rakousku
Mateřská škola Řestoky na Chrudimsku získala tento týden v Innsbrucku cenu za ekologické zahradničení. Předškoláci se v Řestokách nenásilnou formou učí rozumět přírodě. Pohybují se totiž v prostředí, které je podněcuje k tomu, aby se vzdělávali a přitom je to bavilo. Jak to konkrétně funguje? Ptali jsme se ředitelky MŠ Řestoky Dagmar Krčilové.
„Prvním krokem bylo, že jsme před dvaceti lety začali odstraňovat kovové herní prvky ze zahrady okolo školky a vyměnili je za přírodní. Postupem času jsme ve spolupráci se zkušenými ekologickými společnostmi, vybudovali i po vzoru zahraničních projektů přírodní zahradu. Navezli jsme na zahradu balíky slámy, udělali jsme dětem černou venkovní kuchyňku, necháváme je klidně pohrát si s bahnem.“
Postupně od herních prvků přešli k výsadbě jedlé zahrady. „Museli jsme přitom dodržet i další podmínky, které musí přírodní zahrada splňovat. Například tam musí být část neposekané trávy, i kopřivy, kde se množí babočka kopřivová, příbytky pro drobná zvířata, jezírko, děti vidí, jak se zadržuje voda na pozemku, všechno si mohou vyzkoušet, vidět na vlastní oči. Proto to ocenění,“ popisuje cestu k přírodní zahradě ředitelka Krčilová.
Instantní záhon zvládne i dítě
Instantní záhon zvládne každý. Je to velmi jednoduchá záležitost i pro děti, které ještě nedokážou rýt, nemají na to sílu. „Seženeme kartony, které zbavíme plastových nálepek a poklademe jimi posekaný kousek zahrady, kde chceme mít záhon. Na karton navršíme poseknou trávu nebo slámu či štěpku a zatížíme na rozích kameny.“
Celou zimu pak probíhá proces zrání. „Drn pod kartonem odumírá a na jaře na místě najdeme karton zetlelý a rozmáčený, a pod tím je zemina, kam sázíme například lichořeřišnice nebo dýně. Když další rok postup zopakujeme, je záhon připravený na výsev mrkve nebo hrášku. Jde to i bez rytí,“ přidává jednoduchý tip na výrobu instantního záhonu Dagmar Krčilová.
Jak funguje program Začít spolu, který úspěšně praktikuje MŠ Řestoky? A má své následovníky? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Předškoláci v Řestokách umí sázet i sklízet. Jejich jedlá zahrada sklidila i finanční ocenění
Jedlá zahrada v Mateřské škole Řestoky slouží dětem nejen jako hřiště, ale také jako možnost naučit se vnímat přírodu a pochopit cestu od semínka k plodu.
-
Mateřská škola v Řestokách je výjimečná. Má semínkovnu, ježkovník a ředitelku, která umí
V Mateřské škole v Řestokách u Chrasti aplikovali program Začít spolu. Ten je zaměřený na individualitu každého dítěte a rozvíjí jeho silnou stránku.
-
Jedlá školka i pokusy na gymnáziu. Kraj rozdával ceny nejlepším pedagogům
Druhým rokem dostávají špičkoví kantoři Pardubického kraje Ceny Gustava Habrmana. Letos si ocenění odnesli učitelé a učitelky z různých typů škol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.