Letadlem na dovolenou z Pardubic? Možná už od července

5. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový terminál Letiště Pardubice

Celosvětová pandemie nemoci covid-19 zasáhla citelně i cestovní ruch. Týká se to jak poskytovatelů ubytování, tak ale i cestovních kanceláří a také letišť. Přeprava cestujících na komerčních letech se zastavila v polovině března.

Z letiště v Pardubicích by mohly v červenci opět začít létat pravidelné i charterové lety. Kam a kdy to ale bude, není ještě definitivně jasné.

Cestování z České republiky se teď řídí takzvaným semaforem, který představila vláda a který se nejspíš bude postupem času ještě měnit, ale záleží samozřejmě i na pravidlech a nařízeních ostatních států, jestli do země turisty pustí nebo ne.

Podle ředitelky letiště Hany Šmejkalové by od července mohly létat pravidelné linky společnosti RyanAir do Španělského Alicante i společnosti SkyUp ukrajinského Kyjeva. „To jsou data, která máme domluvená s leteckými společnostmi, ale samozřejmě vždy v závislosti na daných podmínkách, takže se může stát, že se ty dny mohou posunout. U společnosti Ryanair to máme zatím od července, není tam zatím co posouvat, vše závisí na tom, jak se otevře Španělsko.“

Do Bulharska i na Ukrajinu

A podobné je to i u linek společnosti SkyUP do Kyjeva. Původně chtěla společnost létat už od poloviny června, aktuálně je termín posunutý na konec června a opět se čeká, jak rozhodne Ukrajinská vláda a kdy otevře hranice země i pro turisty.

Přesto obnovení letů není podle Hany Šmejkalové úplně jisté: „V letectví není nic jisté. Takže já nemohu říct, jestli je to jisté, ale zatím komunikace s těmi partnery tomu odpovídá.“

S charetrovými lety to bude nejspíš složitější. Tak jak u pravidelných linek bývá blízkost pražského letiště spíš výhodou, tak u charterů je to naopak velká nevýhoda.

Čtěte také

Ředitelka Hana Šmejkalová doufá, že se podaří obnovit alespoň lety do Bulharska. „Cestovní kanceláře jsou chytré, a pokud bude ještě možnost některé lety zachránit a zorganizovat, tak věřím tomu, že se do toho pustí. Nicméně komunikujeme s nimi, někteří tvrdí, že ještě neví, někteří tvrdí, že se to asi nepovede, já si počkám až na výsledek, který očekávám někdy koncem června.“

Snaha letiště bude vypravit co nejvíce letadel, ale v současnosti záleží hodně na cílových zemích, jaká budou mít hygienická opatření. Navíc se i někteří odborníci domnívají, že letos na zahraniční dovolenou nevyrazí tolik lidí jako v předchozích letech. Ať už z obav z koronaviru, nebo proto, že na to nebudou mít peníze.

Ztráty způsobené koronavirovou krizí jsou a budou velké. Jak řekla Hana Šmejkalová, tak jsou omezené výdaje, šetří se, ale například zaměstnance propouštět nemuseli. „Domnívám se, že teď nebude podstatné, kolik odbavíme cestujících, ale bude podstatné, kteří dopravci se k nám vrátí, “ doplňuje Šmejkalová. Nicméně je nutné říct, že pardubické letiště nebylo za celou dobu krize ani na chvíli uzavřené. Létaly sem zásilky se zdravotnickým materiálem, ať už nákladními nebo i civilními letadly.

Podobných krizí, které se týkaly propadu počtu cestujících a finančních ztrát, navíc zdejší letiště zažilo už několik a pokaždé se managementu podařilo provoz znovu obnovit a znovu přivést další pravidelné i charterové linky.

V pondělí 8. června bude ředitelka pardubického letiště Hana Šmejkalová hostem Dobrého rána.

Spustit audio

Související