Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

V Zářecké Lhotě se daří. Mají tam hodně dětí

Zářecká Lhota se nachází v bezprostřední blízkosti Chocně na Orlickoústecku. Do města je to jen asi 1,5 kilometru a obě místa spojuje cyklostezka.  

Zářecká Lhota patří mezi menší obce Pardubického kraje. Žije v ní 208 obyvatel. Na toto číslo pak připadá vysoký počet dětí ve věku do patnácti let. „V současné době v obci máme 22 dívek a 22 chlapců, kterým nebylo ještě patnáct,“ upřesňuje starosta Zářecké Lhoty Pavel Kazda. 

Zářecká Lhota, s více než čtvrtinou dětí pod 15 let na celkový počet obyvatel, nyní ve statistice převzala prvenství, které v posledních letech držely Němčice na Pardubicku. Tam se počet malých dětí razantně zvýšil díky nové výstavbě. „Myslím si, že i u nás je tím důvodem vlna výstavby, i když je pozvolná, není to nic skokového. A to, že tato statistika má v tuto chvíli tato čísla, to je prostě tím, že se potkaly ty životy těch lidí v tomto čase a místě tady v Zářecké Lhotě,“ dodává starosta.

Původní i nová vesnice

Původní název Zářecké Lhoty byl kdysi Lhota Kunšova, jak dokládá historický záznam z roku 1397. Pojmenování se ale neudrželo a Lhota dostala přízvisko Zářecká, odvozené podle polohy „za řekou“. V údolí Tiché Orlice se nachází osada Hrádníky, která získala název podle hradu, který stával na svahu přímo nad tokem řeky.

Jarní pohled na Zářeckou Lhotu

Zářecká Lhota má tři části. Stará část sídla navazuje na původní urbanistickou strukturu, s okrouhlou návsí. Další část se rozrůstá díky moderní výstavbě podél silnice na Choceň i ve směru na obec Svatý Jiří. Třetí částí je zmíněná romantická osad Hrádníky.  

Na okraji Zářecké Lhoty se nachází zrevitalizovaný rybník a z Chocně do Zářecké Lhoty vede cyklistická stezka. Ve středu obce nechybí kaplička se zvonem a o kousek dál ani dětské hřiště s krytým zázemím.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související