Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

29. srpen 2020

Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

Všechny epizody

Vznik Lhot spadá do první poloviny 13. století. Byly zakládány většinou v okrajových částech katastrů už existujících vesnic, mnohdy na méně hodnotné nebo lesní půdě, která se musela vymýtit. Za tyto práce byly obyvatelé vznikajících osad osvobození na určitý počet let od daní a poplatků. Šlo o tzv. "lhóty", tedy přesně stanovené lhůty ulehčení od povinných dávek.   

Prohlédněte si na interaktivní mapě všechny Lhoty v Pardubickém kraji: České Lhotice, Dolní Lhota, Horákova Lhota, Chrastová Lhota, Lhota u Přelouče, Lhota u Chroustovic, Lhota u Skutče, Lhotka u Třemošnice, Lhotka u České Třebové, Lhotka u Klášterce nad Orlicí, Lhoty, Lhůty, Lhůta, Manova Lhota, Mokrá Lhota, Nové Lhotice, Rabštejnská Lhota, Sovoluská Lhota, Sudličkova Lhota, Suchá Lhota, Úhřetická Lhota, Vranová Lhota, Zářecká Lhota, Žlebská Lhotka.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.