Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

V Sudličkově Lhotě dodnes stojí základy zemanské tvrze

Sudličkova Lhota je malá vesnice na Orlickoústecku, místní část obce Mostek. Historie Sudličkovy Lhoty sahá do středověku, nejstarší dům stojí na základech kamenné tvrze.

Sudličkovu Lhotu pravděpodobně založil zeman Ujčík, společně se skupinou kolonistů. Po určitou dobu byla osada osvobozena od daní a poplatků, tedy dostala tzv. lhótu, odtud název Lhota. Nejstarší písemná zmínka o Lhotě Ujčíkově pochází z roku 1342.

Roku 1483 přechází Ujčíkova Lhota pod správu vladyky brandýského panství Matěje Sudličky z Borovnice. S jeho jménem je spojená historie hospodářského dvora a zemanské tvrze, která chránila starou obchodní cestu. Pozůstatky této tvrze se nacházejí u domu č.p. 1, který byl částečně postaven na jejích základech.

První písemná zmínka o samotné tvrzi pochází z druhé poloviny 16. století. Je zmiňovaná jako majetek Václava Sudličky z Borovnice. Byl to věrný služebník majitele brandýského panství Karla staršího ze Žerotína, Sudličkové tak měli blízko i k osobnosti Jana Amose Komenského. Od 16. století se vesnici říká Lhota Sudličkova.

Poručník vnoučat Václava Sudličky, Albert Odkolek z Újezdce, v roce 1654 ves a zemanskou tvrz prodal Janovi Fridrichovi z Trautmannsdorfu, který ji připojil k Brandýsu. Tvrz v Sudličkově Lhotě tím ztratila na významu a zanikla.

Tradice pálení ovoce

Posledním majitelem dvora před rokem 1948 byl Stanislav Kratochvíl. Zemědělskou usedlost v restituci získal jeho pravnuk Igor Čižmář, který navázal na zdejší dlouhou historii pálení ovoce a založil pálenici.

Pohled ze Sudličkovy Lhoty směrem k Hemži

Traduje se, že už za Matěje Sudličky mělo na dvoře fungovat domácí destilační zařízení, tzv. alembik, nad nimiž měl hejtman na svém panství také dohled. Alembik je starodávné destilační zařízení. Název pochází z arabského Al-inbiq, zařízení se používalo v alchymii nebo také v produkci alkoholických nápojů. Pálenice v Sudličkově Lhotě už ale není v současné době funkční, výroba destilátů byla přesunuta do lihovaru v Hrobicích u Pardubic. 

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.