Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

V Suché Lhotě nenajdete dům bez hasiče

Suchou Lhotu poznáte už z dálky. Jejím symbolem se totiž stal vysoký vodojem. Často pod ním trénují dobrovolní hasiči, kterých je v obci opravdu mnoho. 

Suchá Lhota se nachází asi 5 km od obce Nové Hrady, do Litomyšle je to přibližně 12 km. První písemná zmínka o obci se váže k roku 1347, kdy se uvádí jako majetek litomyšlského biskupství. Od roku 1929 stojí v jižní části obce vodojem. „Je to opravdu symbolické, vodu Suchá Lhota vždycky potřebovala. A z vodojemu ji odebíráme dodnes,“ říká starosta obce Lenka Drahošová.

Centrum obce tvoří kaple sv. Anny s božími muky, na návsi stojí pomník padlých hrdinů první světové války. Minulý rok nechala obec celé prostranství upravit. V blízkosti vodojemu se nachází požární vodní nádrž, která v současné době prochází rekonstrukcí. Na podzim by ale mělo být hotovo.

Suchou Lhotu chrání svatý Florián

Letos oslaví Sbor dobrovolných hasičů Suchá Lhota 110. výročí založení. „Při této příležitosti budeme 12. září světit i nový prapor, který jsme si nechali vyšít u pana Velebného v Ústí nad Orlicí,“ přibližuje starosta SDH Petr Bělohlávek.

Suchá Lhota má 87 obyvatel, 47 z nich jsou členové Sboru dobrovolných hasičů Suchá Lhota. Tomu nejmladšímu jsou 3 roky, nejstarším členem je pětasedmdesátiletý Jiří Koníček, dlouholetý starosta sboru i starosta Suché Lhoty. „Miluju to tady. Je to tím, že tu jsou lidi normální, úslužní, pracovití, nezávidějí si a přejí si, “ dodává Jiří Koníček.

Tvrdé české palice aneb obnovené divadlo

V Suché Lhotě působí ochotnický divadelní soubor. Má dlouholetou tradici, první zmínka je z roku 1943, kdy ochotníci nazkoušeli při svých začátcích pět divadelních her. Jednou z nich byla hra Tvrdé české palice. Ovšem tuto vesnickou veselohru Františka Cimlera před její generálkou nacisté zakázali, hlavně už kvůli jejímu názvu.

Silnice z Příluky do Suché Lhoty

Sucholhotští ochotníci tedy v době války přerušili svoji činnost. Během dalších let soubor nazkoušel desítky her, v roce 1964 ale zanikl. V roce 2019 se místní nadšenci rozhodli divadelní soubor obnovit. Starostka Lenka Drahošová doma našla originální scénář divadelní hry Tvrdé české palice. „Premiéra hry se měla uskutečnit letos, kvůli pandemii jsme ale zkoušky přerušili. Hru bychom tedy rádi slavnostně uvedli na scénu 12. června 2021, a to při příležitosti Setkání rodáků a přátel obce Suchá Lhota,“ dodává režisér souboru a místostarosta Suché Lhoty Matěj Doležal.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související