Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

Žlebskou Lhotku si zamilovali chalupáři. Teď už tam mají domov

Osmdesát procent stavení ve Žlebské Lhotce obývají chalupáři. Svým způsobem tak zachránili historickou podobu malebné osady pod Lichnickými stráněmi.

Žlebská Lhotka je malá osada, část obce Žlebské Chvalovice nedaleko Třemošnice na Chrudimsku. Vzhledem k tomu, že se Lhotka nachází ve stoupajícím terénu Lichnických strání na jihozápadním úpatí Železných hor, leží v nadmořské výšce 320 až 400 m. Při pohledu ze Žlebské Lhotky je tak nedaleký Ronov nad Doubravou skutečně „městečkem na dlani,“ stejně jako ve stejnojmenném filmu.

Rybníček ve Lhotce

První písemná zmínka o Žlebské Lhotce (tehdy ještě Lhotce) pochází z roku 1360. Od druhé poloviny 16. století se o Lhotce píše už ve spojitosti s Chvalovicemi, jejich osudy se v průběhu dalších století už prolínaly. Chvalovice patřily od poloviny 16. století žlebskému panství a proto v 19. století obdržely přívlastek Žlebské, stejně tak jako Lhotka.

Cesta do Lhotky

Ve Žlebské Lhotce stojí 37 domů, obyvatel s trvalým pobytem má Lhotka ale jen 15. Řada z nich jsou bývalí chalupáři, kteří se ve vesnici usadili natrvalo. Patří mezi ně i Zdenka Kadlecová. Chalupu si společně s manželem pořídili před 47 lety, před 20 lety odešli z Prahy do Lhotky už natrvalo. „Ve Lhotce nám nic nechybí. Spousta lidí se nás ptá, jak tu můžeme být v zimě, bez auta, bez spojení. Ale je to bezvadné, stejně jako sounáležitost místních lidí,“ pochvaluje si Zdenka Kadlecová.

Prahu kvůli Žlebské Lhotce opustili i manželé Rampasovi. „V Praze jsme po povodni v roce 2002 přišli o bydlení, byli v podnájmech a s odchodem do penze jsme do Lhotky šli nastálo,“ vysvětluje Miloslava Rampasová. „To největší kouzlo Lhotky je v přírodě. Okolo jsou jen stromy, lesy, je tu klid. Pravda, v zimě je to smutnější, je tu málo sousedů, ale když chce člověk někam za kulturou, může do Čáslavi, Třemošnice nebo Ronova. Ale potřebujete tady auto, to je pravda.“

Lhotka bez dětí

Ve Lhotce trvale nebydlí žádné děti. „I ve Žlebských Chvalovicích je jich málo, doufám, že se to podaří nějak změnit, zastupitelstvo se v tomto ohledu činí, ale jsou to změny s velkou setrvačností, které se projeví až za desítky let,“ říká starosta Žlebských Chvalovic Jiří Matějovič.

Zápraží jedné z trvale obydlených chalup

„Podle statistik ze 40. let minulého století měly Chvalovice včetně Lhotky 480 obyvatel. Pak počty lidí, kvůli kolektivizaci a připojení ke střediskové obci, začaly klesat. V roce 2005 jsme měli pouhých 75 obyvatel. Dnes už je jich 135, takže to je zase velký nárůst,“ dodává Jiří Matějovič, který se ostatně do Žlebských Chvalovic před lety také přestěhoval z Prahy.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

      

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.