Lidí s alergií na hmyzí bodnutí přibývá. Poprvé se může projevit i po padesátce
Bodnutí hmyzem, úrazy na trampolíně, přehřátí organismu, otravy houbami, tonutí - to jsou časté důvody, proč lidé v létě volají na linku 155.
„Velmi často teď řešíme přibývající alergie na bodnutí hmyzem. Dramatičtější reakce bývají na vosí nebo včelí bodnutí. Pokud ke štípnutí nebo bodnutí hmyzem dojde a vytvoří se jen menší otok, místo svědí a zarudne, vyřeší to většinou chladivý gel, popřípadě antihistaminika z lékárny,“ popisuje mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Alena Kisiala.
Léky na alergii mějte s sebou
V případě alergické reakce, která může přijít zcela nečekaně až v dospělém věku, to může být horší. Pokud vás po bodnutí začne svědit celé tělo, dojde k otoku jazyka, krku, začnete se dusit, volejte linku 155.
„Může se stát, že alergii získáte až v dospělosti. Řešili jsme třeba u muže přes padesát let, nikdy nebyl alergický a najednou k němu došlo k rozvoji anafylaktického šoku. Pokud je ten člověk při vědomí, můžete mu podat led na cucání nebo nanuka nebo chladivý obklad na krk, pokud dochází k otoku,“ radí Alena Kisiala.
Pokud jste alergičtí na bodnutí hmyzem, noste při sobě antihistaminika. V případě bodnutí rychle rozkousejte dvě tablety a zapijte, aby začaly působit co nejdřív. Jedná se o chemické látky bránící organismus před účinky alergenů. Proto je dobré je mít nejen v lékárničce doma, ale hlavně při sobě na výletě nebo na dovolené.
Přetrhnuté klíště ani odřené koleno nejsou důvodem k výjezdu záchranky. Nevolnost po požití hub nebo přehřátí organismu u seniorů naopak ano.
„Záchranka přijede v Pardubickém kraji do dvaceti minut od zavolání. Záleží na tom, kde se člověk nachází. V Pardubicích je to rychlejší, ve vzdálenějších oblastech může být dojezd delší, například na Svitavsku nebo Červenovodsku,“ dodává Alena Kisiala.
Jak reagovat v případě následků přehřátí organismu u seniorů? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Buďte o krok napřed. Předejdete tak úrazu vašich dětí
Na dětském a novorozeneckém oddělení pardubické nemocnice jsou hospitalizované děti od narození až do 19 let života. Pediatrie je zajímavá v tom, že se v průběhu ro...
-
Pylové alergie letos poprvé už v půlce ledna! Vyhněte se pylům, které vám škodí
Letos se první alergie na pyl projevily už v polovině ledna. Potíže v podobě alergické rýmy nebo zánětu spojivek zaznamenala u pacientů alergoložka Drahomíra Peřinová.
-
Krvácení zastavíte turniketem nebo tekutým obvazem. Připravte se na prázdninové úrazy
V letním období vyjíždějí záchranáři nejčastěji ke zlomeninám nebo pohmožděninám mozku na dětských trampolínách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.